Psichinės sveikatos palaikymas darbo vietoje neturėtų būti privilegija

Vis sparčiau besikeičiantis pasaulis ir didelis darbo krūvis kasdien meta iššūkį mūsų fiziniam ir protiniam tvirtumui. Tačiau už rūpinimąsi psichine gerove yra atsakingas ne tik asmuo, bet ir darbdavys, kurio pareiga yra suteikti atitinkamą pagalbą. Darbe praleidžiame maždaug trečdalį savo gyvenimo. 01 Jei per šį laiką susiduriame su psichikos sveikatos ir geros savijautos problemomis, tai turi įtakos ne tik kiekvienam asmeniui ir jo darbo našumui, bet ir visai komandai bei pačiai bendrovei.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl depresijos ir nerimo sukelto sumažėjusio produktyvumo kasmet prarandama 1 trilijonas JAV dolerių. 02 Ir tai tik ledkalnio viršūnė. Suprastėjęs darbingumas taip pat slepiasi po migrenos, perdegimo, priklausomybių, mobingo, panikos priepuolių, bipolinių afektinių sutrikimų ir kt. kaukėmis. Farmacijos bendrovė Teva Baltics, siekdama užtikrinti darbuotojų gerovę ir užkirsti kelią bendrovės nuostoliams, rūpinimąsi darbuotojų psichikos sveikata iškėlė kaip vieną svarbiausių prioritetų. Vyresnioji personalo specialistė Baltijos šalims Elina Greiskalne ir personalo vadovė Baltijos šalims Kristina Maciulevičiūtė aptaria, kaip bendrovė gali padėti darbuotojams palaikyti psichosocialinę gerovę.

Kaip „Teva Baltics“ rūpinasi darbuotojų psichikos sveikata?

„Bendrovė „Teva Baltics“ siekia sukurti tokią darbo aplinką, kurioje darbuotojai galėtų saugiai išreikšti savo poreikius ir jaustis išgirsti. Reguliariai atliekamos darbuotojų apklausos, rengiami tobulėjimo susitikimai su vadovais ir sukuriama saugi aplinka psichikos sveikatos klausimams aptarti“, – sako Elina Greiskalne, „Teva Baltics“ vyresnioji personalo specialistė.

„Taip pat stebime dabartines rinkos tendencijas. Pavyzdžiui, vis labiau populiarėja lanksčios darbo sąlygos. „Teva Baltics“ savo darbuotojams suteikia galimybę dvi dienas per savaitę dirbti nuotoliniu būdu, penktadieniais darbą baigti 15 val. ir dvi savaites per metus dirbti nuotoliniu būdu iš kitos šalies. Bendrovė taip pat yra parengusi gaires, programas ir sukūrė bendruomenes, skirtas darbuotojų psichinei gerovei palaikyti“, – priduria Kristina Maciulevičiūtė, „Teva Baltics“ personalo vadovė Baltijos šalyse.

Būdų, kaip veiksmingai įgyvendinti psichikos sveikatos iniciatyvas, nustatymas.

„Teva Baltics“ siūlo įvairių formų psichikos sveikatos ir gerovės palaikymo programas, kad jos būtų prieinamos kuo didesniam darbuotojų skaičiui. Paramos mechanizmai turi būti įvairūs, nes darbuotojai ir jų situacijos taip pat skiriasi.

  • Dažnai pirmas žingsnis sprendimo link yra simptomų ar pačios problemos suvokimas. Todėl labai svarbi informacinė parama, pavyzdžiui, psichikos sveikatos politikos gairės, savaitinis informacinis naujienlaiškis, bendros paskaitos arba specialus "Rūpinamės sveikata" puslapis bendrovės Teva interneto svetainėje.
  • Vietiniu ir pasauliniu mastu organizuojamos įvairios kampanijos, pavyzdžiui, „Vitaminas N“ („n“ – nuo žodžio „nature“ (liet. „gamta“). Ji skatina darbuotojus išeiti į lauką ir pasimėgauti gaivinančiu gryno oro ir aktyvaus poilsio poveikiu.
  • Lankstumo užtikrinimas darbo vietoje yra labai svarbus atspirties taškas. Pavyzdžiui, vienas iš „Teva“ prioritetų – remti artimųjų slaugytojus. Darbuotojams, kurie taip pat yra slaugytojai namuose, suteikiamos papildomos 5 dienų atostogos ir lankstus darbo grafikas, kad jie galėtų pasirūpinti sergančiais šeimos nariais.
  • Taip pat labai svarbu kurti įtraukiančią aplinką. „Šiuo metu galvojame, kaip sukurti migrena sergantiems darbuotojams tinkamą erdvę“, – atskleidžia Elina Greiskalne.
  • Bene svarbiausias aspektas – suprasti, ar esamos iniciatyvos yra naudingos. Bendravimas ir grįžtamasis ryšys yra neatsiejama darbuotojų psichikos sveikatos palaikymo dalis. „Praėjusiais metais darbuotojai minėjo sunkumus komandoje ir stresą, susijusį su dideliu darbo krūviu. Atlikus išsamius tyrimus ir pakartotines apklausas apie svarbiausius vidinius ir išorinius streso veiksnius, buvo atlikti įvairūs darbo vietos pakeitimai, patobulinta ergonomika ir peržiūrėti susitikimų tvarkaraščiai“, – aiškina Kristina Maciulevičiūtė.

Kaip atpažinti su darbu susijusius iššūkius, kurie gali neigiamai paveikti jūsų psichikos sveikatą?

Nepriklausomai nuo to, ar darbuotojas dirba intelektinį darbą, ar gamyboje, perdegimas ir stresas gresia ir vieniems, ir kitiems: „Turime būti atidūs atpažindami perdegimo simptomus ar kitus blogos savijautos rodiklius ir būti su tuo susipažinę, kad galėtume suteikti individualiai pritaikytą pagalbą. Todėl savo vadovams rengiame mokymus ir rekomendacijas, kaip reikia elgtis susidarius kritinėms situacijoms. Prireikus samdome koučingo specialistus ir siūlome profesionalią pagalbą. Kuo daugiau patirties sukaupiame, tuo geriau žinome, kaip reikia elgtis įvairiose situacijose.“

„Pamaininis darbas, ypač naktinis, gali būti emociškai alinantis ir toks darbas tinka ne visiems. Be to, jei kuris nors darbuotojas kenčia nuo migrenos, labai svarbu, kad vadovas būtų emociškai prieinamas, išklausytų darbuotoją ir suteiktų tinkamą paramą“, – sako Kristina Maciulevičiūtė.

Gerovė neatsiejama nuo fizinės sveikatos.

Įvairios „Teva Baltics“ iniciatyvos, skirtos darbuotojų psichinei gerovei palaikyti nėra tiesiogiai susijusios su psichikos sveikata; priešingai – jos atrodo gana fizinės. Kaip sakoma – sveikas protas sveikame kūne!

Kad išvengtų didesnio pavojaus sveikatai, sėdimą darbą atliekantys darbuotojai gali reguliariai daryti aktyvias pertraukas darbo dienos metu. „Šiais metais patobulinome darbo vietų ergonomiką, o Vilniaus gamykloje kavos pertraukėlių metu žaidžiame įvairius žaidimus ir net stalo tenisą. Taip pat siekiame įrengti sporto kampelį, kad per kavos pertraukėles būtų galima užsiimti aktyvesne fizine veikla“, – sako Elina Greiskalne.

Viena iš didžiausių sėkmės istorijų – Baltijos šalių ėjimo iššūkis. Jis prasidėjo per COVID-19 ligos sukeltą pandemiją, skatinant darbuotojus daugiau laiko praleisti lauke. Kiekvieną pavasarį darbuotojai kviečiami dalyvauti ėjimo iššūkyje, prisijungti prie bendros programėlės, kuri skaičiuoja nueitus žingsnius ir leidžia „varžytis“ tarpusavyje. Siekiant paskatinti darbuotojus dalyvauti šiame iššūkyje, siūlomi įvairūs apdovanojimai, pvz., nemokama kava ar vitaminai už kiekvieną nueitą 100 000 žingsnių.

Už darbo ribų – toliau nuo vadovo akių? Kaip paskatinti darbuotojus rūpintis savo psichikos sveikata ir už darbo aplinkos ribų?

Be individualių veiksnių ir darbovietės, psichikos sveikatai didelę įtaką daro tinkamas laiko darbe ir namuose balansas. Ne veltui „Teva“ skatina savo darbuotojus dalyvauti konferencijose apie darbo ir asmeninio gyvenimo balanso kūrimą, užsiimti pomėgiais ne darbo metu ir būti fiziškai aktyviems. „Taip pat remiame įvairias laisvalaikio iniciatyvas, pavyzdžiui, dalyvavimą maratonuose, žygius, krepšinio varžybas ir net protmūšių vakarus“, – mini Kristina Maciulevičiūtė.

Kodėl bendrovei „Teva Baltics“ yra itin svarbu tai daryti?

Labai svarbu palaikyti tokias iniciatyvas, ieškoti individualių sprendimų ir išklausyti darbuotojus, nes visa tai stiprina darbuotojų lojalumą ir įsitraukimo jausmą. Tai turi tiesioginę įtaką darbuotojų psichinei savijautai ir darbingumui. „Mano nuomone, įtraukianti kultūra ir geras vadovas, teikiantis reikiamą paramą ir empatišką rūpestį, yra pagrindiniai veiksniai, padedantys sumažinti stresą darbe“, – mano Elina Greiskalne.

NPS-EE-NP-00201


Išnašos:

  1. Back to contents.
  2. Back to contents.

Dalintis šiuo puslapiu:

Galbūt jus taip pat domina...