1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. 10 būdų, kaip padėti artimajam, sergančiam lėtine liga

10 būdų, kaip padėti artimajam, sergančiam lėtine liga

Getty Images/urbazon

Kai draugui prireikia pagalbos, kartais sunku suprasti, ką konkrečiai turėtume daryti. Artimiesiems išgyvenant sudėtingą laikotarpį dažnai pasijuntame bejėgiai. Kaip parodyti, kad esate pasirengę brangiam žmogui padėti, kad jums jo savijauta svarbi?

Pati sergu keliomis lėtinėmis ligomis, tačiau tokiose situacijose irgi ne visuomet žinau, kaip elgtis. Vis dėlto per pastaruosius kelerius metus atradau būdų, kaip padėti sunkiose situacijoje atsidūrusiems draugams. Būtent tokią artimųjų pagalbą įvertinčiau ir pati, atsidūrusi sudėtingoje situacijoje.

Tiesiog būkite šalia

Kad nurimtume, kartais užtenka paprasčiausiai jausti žmogų šalia. Artimasis galbūt nebus nusiteikęs šnekėtis, tačiau vien buvimas vienoje erdvėje suteiks jaukumo. Apsvarstykite galimybę savo darbo vietą perkelti į jų namus. Žmogus jaus, kad jūs esate šalia, o jums nereikės stengtis jo prablaškyti.

Jeigu negalite būti šalia fiziškai, vis tiek parodykite, kad apie žmogų galvojate ir esate pasiruošę padėti: paskambinkite, parašykite žinutę, nepamirškite spustelėti patiktuko ties įrašu socialiniame tinkle.

Nusiųskite žinutę – tikrą atviruką

Jeigu gyvenate toli, prisiruoškite nusiųsti artimajam tikrą atviruką. Šiais interneto laikais toks apčiuopiamas priminimas apie jūsų rūpestį suteiks stiprybės artimam žmogui. Pagalvokite – argi nenuostabu pašto dėžutėje rasti būtent jums skirtą asmeninį laiškelį?

Padėkite atlikti namų ruošos darbus

Dar viena puiki mintis – padėti bičiuliui susitvarkyti namus. Tam pakaks valandos ar poros. Kai jaučiuosi prastai, mažiausiai norisi užsiimti namų ruoša. Todėl padėti apsitvarkyti (ar bent jau sudėti drabužius į skalbyklę) užsukęs bičiulis pakelia ūpą.

Truputis pagalbos su namų ruoša, ir žmogus mažiau nerimauja, jis turi daugiau erdvės ir laiko atsipalaiduoti. Kai aplinkui chaosas, sveikti išties sunku. Švari, tvarkinga aplinka ramina.

Nepamirškite, kad gardus naminis maistas guodžia

Gaminate ką nors gardaus? Kodėl neparuošus papildomos porcijos, kuria pasidalytumėte su sunkų laikotarpį išgyvenančiu bičiuliu?

Kai mano savijauta bloga, dažnai užsisakau maisto į namus. Tikrai ne pats sveikatai palankiausias sprendimas.

Atneškite draugui savo pagamintų patiekalų. Tai puikus būdas parodyti savo rūpestį. Jūsų artimasis bus dėkingas už naminį maistą, kurį tereikia pasišildyti.

Suruoškite jautrią dovaną

Jeigu savo rūpestį norite parodyti dovana, pradžiuginkite brangų žmogų dėžute mielų smulkmenų. Dovanų dėžutę su įvairiais skanėstais galite ir užsakyti. O jeigu norite, kad dėžutės turinys dar labiau nudžiugintų, dovanėles parinkite kūrybiškai, atsižvelgdami į žmogaus pomėgius.

Pavyzdžiui, galite dėžutę užpildyti gražiais prisiminimais. Tokia dovana nuotaiką pradžiugins kaskart ją paėmus į rankas. Suraskite nuotraukų, kuriose užfiksuotos smagiausios akimirkos, šalia pridėkite raštelių su nuoširdžiais žodžiais.

Paraginkite artimą žmogų nesėdėti namuose

Net ir jaukiausi namai gali virsti kalėjimu. Pasidžiaukite draugija už jų sienų. Pasikvieskite bičiulį pasivaikščioti, nueiti į kiną, prisėsti kavinėje ar aplankyti muziejų. Tai pakels ūpą, be to, turėsite dar vieną mielą bendrą prisiminimą.

Nuoširdžiai įsiklausykite

Kai manęs atidžiai klausomasi, pasijuntu geriau. Suvokę, kad mus girdi ir priima, suprantame esą ne vieniši.

Išklausykite žmogų. Nebijokite klausti – tai padės bičiuliui išsakyti savo mintis ir parodys, kad jums išties įdomios jo mintys. Jaučiate, kad neturite pasiūlymų, kaip spręsti draugo problemas? Viskas gerai. Tiesą sakant, ne patarimai čia svarbiausia. Pakanka to, kad leidžiate žmogui išsikalbėti.

Švieskitės

Yra daugybė informacijos šaltinių internete ir ne tik. Informacinių skrajučių galite gauti iš gydytojo. Taip pat verta apsilankyti patikimose svetainėse apie sveikatą bei ligonius vienijančių organizacijų tinklalapiuose. Konkrečios ligos temai skirti paramos forumai padės apie brangaus žmogaus būklę sužinoti daugiau.

Gavę informacijos apie simptomus, priežastis ir gydymą geriau suprasite, ką išgyvena brangus žmogus. Jūs tapsite jo sąjungininku.

Paraginkite kreiptis pagalbos

Psichikos sveikatos problemų turintys žmonės dažnai nesiryžta ieškoti pagalbos. Padėkite jiems žengti tinkamą žingsnį ir kreiptis į specialistus. Pasisiūlykite palydėti į pirmą vizitą, priminkite, kad prašyti pagalbos yra geras sprendimas.

Nepamirškite pasirūpinti ir savimi

Kai rūpinatės kitu žmogumi, nepaprastai svarbu nepamiršti ir savęs. Sergančiųjų lėtinėmis ligomis artimieji labai dažnai taip pasineria į ligonio slaugą, kad patys apleidžia savo fizinę ir psichikos sveikatą.

Nebijokite nubrėžti ribų ir ištarti „ne“. Jūsų savijauta taip pat svarbi. Perdegę tikrai negalėsite pasirūpinti kitu žmogumi.

 

NPS-LT-NP-00014, 2021 m. rugpjūtis

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Patient looking at a caregiver

Kai mylimas žmogus pamiršta tavo vardą

Susanne White
Skaityti daugiau

Kaip palengvinti slaugą sau ir slaugomam artimajam

Rob Obey
Skaityti daugiau

Kai jauną slaugytoją apima pyktis ir netikrumas

Dan Harding
Skaityti daugiau