1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. 9 patarimai, kaip nesustorėti gydantis vėžį

9 patarimai, kaip nesustorėti gydantis vėžį

Vėžį ir vėžio gydymą dažnai siejame su svorio netekimu, tačiau daugelis žmonių, kuriems taikomas medikamentinis ar hormoninis gydymas, sustorėja. Todas Sealsas pasakoja, kaip, nepaisydamas iš pradžių jausto silpnumo ir nuovargio, nesustorėjo.

Apie tai dažnai nekalbama, bet ar žinojote, kad žmonės, kuriems taikomas medikamentinis arba hormoninis krūties ar prostatos vėžio gydymas, linkę storėti? Man taip ir atsitiko.
Daugelis onkologų man sakė, kad viskas gerai, jei pacientai priauga keletą kilogramų. Tačiau ženklus svorio padidėjimas gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas ir širdies ligos.

Nors mano raumenys silpo, gydymo metu aš visiškai nesidomėjau sportu. Galiausiai radau sprendimus, padėjusius man kontroliuoti savo svorį.
Per pastaruosius 13 metų mano svoris niekada nesvyravo daugiau nei keliais svarais. Dar svarbiau yra tai, kad gerai jaučiuosi.

Gydomas nuo vėžio pastorėjau

Sirgau prostatos vėžiu ir per pirmus gydymo metus priaugau 15 svarų. Iš pradžių į tai nekreipiau dėmesio. Prieš nustatant diagnozę ilgai sirgau. Todėl man reikėjo priaugti šiek tiek svorio, kad atrodyčiau sveikiau.
Tačiau priaugęs pirmuosius 10 svarų supratau, kad norint išlaikyti sveiką kūno masės indeksą reikia pokyčių. Šiek tiek prisitaikiau ir po pirmųjų metų nebestorėjau.
Sudėtinga sergant vėžiu laikytis reguliaraus treniruočių plano. Ne visada jausdavausi gerai pirmas porą dienų po gydymo. O kai savijauta pagerėdavo, jausdavau nuovargį. Kai reikėdavo pradėti kitą gydymo etapą, jausdavausi sugniuždytas. Tai buvo užburtas ratas.

Kaip kontroliuoti svorį

Deja, stebuklingos lazdelės sveikam svoriui išlaikyti nėra, tačiau kai kurios strategijos gali padėti.

Raskite treniruočių režimą, kuris tiktų dabartinei jūsų kūno būklei

Treniruotės padeda pristabdyti raumenų atrofiją ir svorio augimą.
Supratau, kad prasidėjus gydymui sportuoti norėjau mažiausiai. Jaučiausi išsekęs, kartais mane pykindavo. Kad ir kaip keista, sportas kartais padeda įveikti nuovargį.
Sveika mityba irgi labai svarbi norint nesustorėti vėžio gydymo metu. Bet net ir turėdami pačius geriausius ketinimus daugelis mūsų nežino, kaip pradėti sveikai maitintis.
Puikiai suprantu, kaip sunku sveikai maitintis ir sportuoti, kai esi gydomas nuo vėžio.

Supraskite savo mitybos poreikius

Man pasisekė, kad mano darbo vietoje buvo mitybos specialistas. Jis padėjo man suprasti, kaip dėl vėžio gydymo pasikeitė mano kūnas. Jis taip pat padėjo man susidaryti sveiką valgiaraštį, atitinkantį mano naujus mitybos poreikius.
Jei dar nebendraujate su mitybos specialistu, paprašykite gydytojo, kad jus pas jį nukreiptų. Mitybos specialistas gali padėti pakoreguoti mitybą taip, kad ji atitiktų jūsų poreikius, ir kad ne tik nesustorėtumėte, bet ir jaustumėtės geriau.

Rinkitės šviežią, o ne apdorotą maistą

Sužinojau, kad daugelis parduotuvėse parduodamų supakuotų maisto produktų yra praradę daug maistingųjų medžiagų ir į juos yra pridėta daug nereikalingo cukraus, druskos ir riebalų.
Labai apdorotas maistas gali paveikti mūsų alkio hormonus ir paskatinti suvalgyti per daug, todėl storėjama. Renkuosi šviežią maistą, kai tik galiu.

Negailėkite sau pagrindinių maisto medžiagų

Mano mitybos specialistas pasiūlė valgyti ne mažiau kaip 100 g baltymų per dieną, kad neprarasčiau raumenų masės.
Baltymai padeda mūsų organizmui auginti ir išlaikyti raumenis. Be to, jie suteikia sotumo jausmą ir padeda kontroliuoti svorį. Jums reikalingas baltymų kiekis gali būti nevienodas. Mitybos specialistas gali padėti nustatyti jums tinkamą jų kiekį.
Man jis liepė būtinai gauti pakankamai skaidulų. Skaidulos padeda maistui judėti virškinimo sistemoje. Be to, pavalgę ilgiau jaučiatės sotūs, todėl ilgainiui pradedate valgyti mažiau.
Taip pat sužinojau, kad sveikieji riebalai, pavyzdžiui, esantys riešutuose, avokaduose ir riebiose žuvyse, yra tokie pat svarbūs jūsų mitybai kaip ir baltymai ar angliavandeniai. Jie suteikia energijos ir sotumo jausmą.
Galiausiai, kad kaulai būtų sveiki, būtina vartoti daug kalcio ir vitamino D, ypač kai kaulai silpnėja dėl hormonų terapijos. Aš pradėjau gerti vitaminu D pagerintas apelsinų sultis. Kiti puikūs šio vitamino šaltiniai yra riebios žuvys ir juo pagerinti pieno produktai.

Sportuoti pradėkite pamažu

Prieš susirgdamas vėžiu bėgau ilgas distancijas. Nubėgau daugybę maratonų ir pusmaratonių. Kartą net įveikiau maratoną gana greitai, kad galėčiau pretenduoti į Bostono maratoną!
Metastazės plaučiuose (kai vėžio ląstelės, iš kurių plaučiuose susiformuoja navikai, atkeliauja iš kitų kūno vietų) atėmė iš manęs galimybę bėgti ilgas distancijas. Bet aš juk galėjau eiti ar važiuoti dviračiu. Pastebėjau, kad, norint pasijusti geriau, pakanka nedidelio fizinio krūvio.
Prieš pradėdami bet kokią treniruočių programą, pasitarkite su gydytoju. Pradėkite pamažu, bet sportuokite nuosekliai. Per daug neapkraukite savo kūno.
Stenkitės kiekvieną dieną šiek tiek pajudėti. Iš pradžių nebuvo lengva. Ankstaus ryto pasivaikščiojimų metu tenueidavome ketvirtį mylios. Bet mes vis tiek išeidavome ir eidavome kiekvieną rytą, norėjome to ar ne!

Remkitės savo sėkme

Kai jau būsite ištvermingesni, ilginkite trukmę ir didinkite sudėtingumą.
Mano pasivaikščiojimai ilgėjo. Pradėjau jaustis geriau, atsirado daugiau energijos. Pradėjau jų laukti. Po dviejų savaičių jau nuėjome toliau. Tada įtraukiau svarmenis ir kalvas, ilginau atstumus. Šiandien nueiname vidutiniškai 3 mylias.

Raumenims stiprinti atlikite pasipriešinimo pratimus

Tyrimai rodo, kad pasipriešinimo pratimai stabdo raumenų praradimą ir riebalų kaupimąsi.
Dabar treniruotės yra mano ir mano žmonos gyvenimo būdas. Mes neturime nustatyto tvarkaraščio ar plano sporto salėje.
Mes tiesiog stengiamės kažką atlikti kiekvieną dieną. Sujungėme važiavimą dviračiu ir baidarės irklavimą. Pastebėjau, kad baidarės irklavimas man padeda išlaikyti viršutinės kūno dalies tvirtumą. Važiavimas dviračiu yra puiki aerobinė mankšta, kuri man padėjo sustiprinti liemenį ir kojas.

Susiraskite draugą

Treniruotės kur kas smagesnės, kai turite su kuo pasišnekėti. Taip pat daug smagiau, kai galite draugiškai parungtyniauti su kitu žmogumi, kuris, kaip ir jūs, nori išlaikyti gerą sportinę formą.

Pabaigai

Mano mitybos specialistas mane išmokė nenusivilti, jei iš karto nepamatysiu rezultatų.
Gali būti, kad svarstyklių rodyklė iš karto neparodys jums patinkančio rezultato. Supratau, kad tai yra maratonas, o ne sprintas.
Vėžys pakeitė daugelį mano gyvenimo aspektų. Anksti supratau, kad daugelį šių pokyčių galiu iš dalies kontroliuoti. Tikiuosi, kad tai, ko išmokau per daug metų, padės ir kitiems, kurie dar tik pradeda eiti šiuo keliu.

Jei norite gauti daugiau informacijos apie gyvenseną sergant vėžiu, kreipkitės į savo gydytoją arba sveikatos priežiūros komandą.

NPS-EE-NP-00100

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

4 patarimai, kaip puoselėti tarpusavio santykius sužinojus vėžio diagnozę

Alice-May Purkiss
Skaityti daugiau

5 pamokos apie saviizoliaciją, kurių išmokau sirgdama vėžiu

Alice-May Purkiss
Skaityti daugiau

9 patarimai, kaip išlikti aktyviam sergant vėžiu ir pasveikus

Alice-May Purkiss
Skaityti daugiau