Kaip padėti artimajam išgyventi panikos priepuolį

Ką daryti, jei artimą žmogų ištinka panikos priepuolis? Kat Naish dalijasi svarbiausiais patarimais, kaip padėti artimajam įveikti fizinius ir emocinius simptomus.

Mano vyrui buvo diagnozuotas nerimas ir depresija, todėl kalbėjausi su juo rašydama šį straipsnį. Maždaug prieš devynerius metus jis pradėjo nuolat patirti panikos priepuolius, kurie paveikė mus abu. Mažiausiai trejus metus nuolat kovojome, kol padėtis ėmė gerėti.

Depresija vis dar yra mūsų gyvenimo dalis, tačiau panikos priepuolius jau pavyko suvaldyti. Labiausiai padėjo mano vyro pastangos bei kelios vertingos pamokos, kurias išmokau šiame kelyje.

Noriu pasidalyti tuo, ko išmokome abu, kad padėčiau jums palaikyti mylimą žmogų, išgyvenantį panikos priepuolį ir su juo susijusį nerimą.

Suprasti panikos priepuolį

Mūsų patirtis rodo, kad kitas žmogus nedaug ką gali padaryti, kai ištinka visiškas panikos priepuolis. Labai seniai, kai bandžiau suprasti, ką išgyvena mano vyras, perskaičiau metaforą, kuri man labai padėjo:

„Įsivaizduokite, kad sėdite prie atvirų nedidelio lėktuvo durų, maždaug tūkstančio metrų aukštyje. Įsivaizduokite šią situaciją su visu triukšmu, vėju ir bauginančiu vaizdu. Jūs turite nušokti. Širdis daužosi, galbūt jus pykina arba nebegalite kvėpuoti. Bandote su visu tuo susidoroti.

O dabar įsivaizduokite, kad tuo metu prie Jūsų prieina viršininkas, paplekšnoja Jums per petį ir pasiteirauja apie pardavimus 20-ąją šių metų savaitę. Ar Jūs bent suprantate klausimą? Kokio dar atsakymo galima iš Jūsų tikėtis?

Panikos priepuolio metu Jūsų artimojo galvoje vyksta daugybė dalykų. Jis gali nesugebėti atsakyti į klausimus ar tęsti pokalbio, nes susiduria su itin bauginančia situacija. Ir visa tai vyksta kartu su fiziniais simptomais, kuriuos patiria jo kūnas.

Šie simptomai yra tikri. Mano vyro panikos priepuoliai veikė jo kvėpavimą. Jis kvėpavo taip sunkiai, kad jam fiziškai skaudėjo. Kelias naktis praleidome skubios pagalbos skyriuje, kur atrodė, kad viskas gerai, tačiau jis sunkiai gaudė orą. Dar daugiau naktų praleidome ligoninės automobilių stovėjimo aikštelėje, kuri atrodė pakankamai arti, kad jis jaustųsi saugus.

Kaip galite padėti

Svarbiausias dalykas, kuo galite padėti ūmaus panikos priepuolio metu, yra užtikrinti, kad Jūsų artimas žmogus jaustųsi saugus. Leiskite artimajam jausti Jūsų artumą. Jei apkabinimas jam sunkiai pakeliamas arba jei dėl esamų aplinkybių negalite apkabinti, tiesiog būkite šalia.

Panikos priepuoliai gali reikšti daugybę kitų su nerimu susijusių problemų ir yra tik ledkalnio viršūnė. Mūsų patirtis rodo, kad jei mano vyrą ištinka stiprūs panikos priepuoliai, tai reiškia, kad jis patiria ir beveik nuolatinį nerimą. Jei Jūsų artimuosius kamuoja panikos priepuoliai, tikėtina, kad jie kasdien gyvena baimėje. Dažnai tai būna pačios baimės baimė ir baimė patirti dar vieną priepuolį.

Kaip pora, susidūrusi su panikos priepuoliais, pateikiame geriausius patarimus, kaip padėti mylimam žmogui susidoroti su panikos priepuoliais:

Nuraminkite jį

Dažnai priepuolį gali išprovokuoti vieta. Pavyzdžiui, didelis prekybos centras arba ligoninė. Jei susidaro tokia situacija, padėkite savo artimajam. Jei jis bijo, kad kiti jį pamatys, ramiai pasakykite, kad esate šalia. Nuraminkite jį ir priminkite, kad ilgai čia neužtruksite.

Pamėginkite jį išblaškyti

Kalbėkite apie dalykus, kurie padės atitraukti mintis nuo situacijos. Užduokite klausimus, kurie nukreiptų mintis kitur. Galbūt priminkite apie atostogas, kurias praleidote kartu, arba tas, į kurias nekantraujate išvykti.

Ieškokite profesionalios pagalbos

Tai labai svarbu. Kartais gali atrodyti, kad kovoti su nerimu vienam yra per sunku, todėl gali prireikti profesionalios pagalbos. Pagalbos galite kreiptis ne tik asmeniškai, bet ir telefonu arba internetu. Pokalbis su šeimos gydytoju gali paskatinti Jūsų artimąjį apsvarstyti vieną iš šių galimybių:

  1. Kvalifikuoto specialisto konsultacijos gali padėti Jūsų artimajam susidoroti su pagrindiniais nerimo simptomais. Jis galės pasikalbėti apie savo jausmus su žmogumi, kuris išklausys be jokio vertinimo. Šiomis paslaugomis taip pat galima naudotis telefonu arba internetu, jei šiuo sunkiu laikotarpiu prireiktų pagalbos.
  1. Kognityvinė elgesio terapija gali padėti susiformuoti naujus mąstymo modelius ir padėti susidoroti su panikos priepuoliais. Dabar mano vyras reguliariai naudoja šiuos metodus, kad įveiktų savo simptomus.
  1. Atsižvelgiant į gydytojo rekomendacijas, kitas gydymo būdas gali būti vaistai.

Pabaigos žodis

Manau, kad sunkius laikus įveikėme kelių dalykų dėka. Mano vyrui buvo svarbu pripažinti, kad jis ne silpnas, o iš tiesų serga. Kai atsivėrėme draugams ir šeimos nariams, jis suprato, kad nėra vienišas ir kad daugelis kitų žmonių turi panašios patirties.

Žinoma, mano vyrui vis dar būna nerimo akimirkų ir laikotarpių, kai jis jaučiasi labai prislėgtas. Tačiau dabar jam lengviau kalbėti apie savo emocijas ir jis turi savo būklės įveikimo strategijų.

NPS-EE-NP-00177

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Mažiau streso: Įvaldykite ramybės meną chaotiškame pasaulyje

Skaityti daugiau
Boy sitting on the floor

Kartais psichikos sutrikimas daugelį metų tūno ramiai ir pirmieji simptomai pasireiškia tik paauglystėje.

Skaityti daugiau