Mano keista depresija

Dauguma žmonių depresiją sieja su liūdesiu: liūdna veido išraiška, ašaromis, melancholijos jausmu. Be abejo, visa tai patyriau, kai sirgau depresija, tačiau metams bėgant supratau, kad ji pasireiškia ir kitais, netikėtais būdais.

Pasakysiu Jums apie nugaros skausmą, kurį jaučiu, kai man prasideda sunkus depresijos epizodas. Tiesą sakant, ir dabar guliu lovoje ir vos galiu pajudėti. Man depresija dažnai pasireiškia raumenų skausmais. Taigi kai sergu depresija, jaučiuosi blogai ne tik psichologiškai, bet ir kenčiu kaklo bei nugaros skausmus, dėl kurių norėčiau įsigyti naują kūną „Amazon“ parduotuvėje (tik, deja, „Prime“ jų nepristato).

Štai keletas kitų keistų būdų, kaip depresija pasireiškia mano gyvenime.

Emocinis nejautrumas

Depresija dažnai siejama su liūdesiu, todėl galite pagalvoti, kad depresija reiškia, kad Jus užvaldo emocijos. Aš irgi taip maniau.

Tačiau nežinojau, kad dėl depresijos jausiu tam tikrą emocinį nejautrumą, beveik visišką jausmų nebuvimą. Liūdesys nėra pati maloniausia emocija, bet tai bent jau emocija. Dėl nejautrumo jaučiuosi lyg būčiau pažeista. Šį nejautrumą gali būti sunku įveikti net ir didelio džiaugsmo ar skausmo metu. Jaučiuosi tarsi kalinė, įkalinta už stiklo ir stebinti, kaip kažkas kitas gyvena mano gyvenimą.

Mano draugas Deilas, kuris taip pat patiria šį jausmų trūkumą kaip depresijos dalį, sako: „Esu bejausmis, ir man niekas nerūpi. Lyg mano namas degtų aplink mane, o aš tiesiog pasakyčiau: lovą prašau palikti. Be to, žinodamas, kad turiu darbų, kuriuos reikia atlikti, atsisakau tai daryti: dirbti, tvarkyti namus, skambinti telefonu, praustis po dušu. Aš tarsi provokuoju kitus žmones, kad jie mane kviestų ar priverstų ką nors daryti.“

Fizinį skausmą

Jau minėjau, bet reikia pakartoti dar kartą: taip, depresija tikrai gali sukelti skausmą. Depresija gali pasireikšti galvos, kaklo ir pečių skausmais, pykinimu, nemiga ir įvairiais kitais fiziniais negalavimais. Kartais fizinis depresijos skausmas mane užklumpa net tada, kai dar nepastebiu, kad jau atsiranda ir kitų simptomų. Jei kovojate su depresija, atkreipkite dėmesį į savo kūną – kartais galite pajusti, kad artėja depresijos priepuolis, ir tokiais atvejais galite panaudoti jums padedančias priemones arba pasitarti su gydytoju, kad atlaikytumėte audrą.

Irzlumas

Kartais depresija man pasireiškia prislėgta nuotaika ir irzlumu. Vieną kartą pakėliau telefono ragelį ir be jokios priežasties užsipuoliau žmogų, kuris pakvietė mane vakarienės. Juk malonu būti pakviestai vakarienės, ar ne? Tą vakarą taip nemaniau. Mintis, kad turėčiau išeikvoti tiek daug jėgų išsimaudyti po dušu, susiruošti, o paskui dar ir bendrauti su kitu žmogumi, mane įsiutino. Nereikia nė sakyti, kad tą vakarą nė vienas iš mūsų nenuėjome vakarieniauti, o aš paskui turėjau labai atsiprašyti.

Mano draugė A. M. papasakojo apie panašią patirtį: „Labai lengvai susierzinu ir labai greitai pradedu nuobodžiauti. Kai kurie žmonės sako, kad esu nemandagi, todėl geriau užsisklendžiu savyje.“

Užsisklendimas savyje

Prieš prasidedant depresijai labai mėgau bendrauti. Man patiko būti su žmonėmis, prajuokinti juos, priversti nusišypsoti ir smagiai leisti laiką. Man ir dabar patinka būti tarp žmonių, bet tai mane jau vargina, nors anksčiau to nebuvo. Atrodo, lyg turėčiau labai nedaug fizinės energijos ir turėčiau taupyti jėgas arba daryti daug pertraukų. Žmonės mane tiesiog išsekina. Dėl to dažnai atsiskiriu nuo žmonių.

Michaela papasakojo, kaip ją veikia atsiskyrimas: „Dėl depresijos mano introvertiškumas ima viršų. Nustoju bendrauti su draugais, neinu į maisto prekių parduotuvę, visai neišeinu iš namų, o jei būna labai blogai, net nesikeliu iš lovos.“

Pabaigos žodis

Nėra lengva tai paaiškinti: depresija gali mus paveikti įvairiais būdais, kurių galbūt net nesitikime. Svarbiausia nepasiduoti. Depresija gali būti labai keista ir reikia laiko, kad išmoktumėte atpažinti visus jos požymius ir simptomus. Stenkitės suprasti kuo daugiau. Bendradarbiaukite su gydytoju arba psichikos sveikatos specialistu, kad suvaldytumėte savo simptomus – jei dar to nepadarėte, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros įstaigą ir ieškokite pagalbos. Pasirinkus tinkamas priemones ir veiksmų planą, galima sėkmingai gyventi ir sergant depresija.

Jei norite gauti daugiau informacijos apie tai, kaip kovoti su depresija, kreipkitės į savo gydytoją arba sveikatos priežiūros komandą.

Šaltiniai * Depresija. (2018). https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression/index.shtml

1-as tekstas: René pasakoja, kaip depresija pasireiškia jos kūne – nuo fizinio skausmo iki irzlumo.

2-as tekstas: Depresija skirtingiems žmonėms gali pasireikšti skirtingai. René pasakoja, kaip depresija pasireiškia jai.

NPS-EE-NP-00177

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Mažiau streso: Įvaldykite ramybės meną chaotiškame pasaulyje

Skaityti daugiau
Boy sitting on the floor

Kartais psichikos sutrikimas daugelį metų tūno ramiai ir pirmieji simptomai pasireiškia tik paauglystėje.

Skaityti daugiau