Pokalbis su jau virš trisdešimt metų migrena sergančia moterimi: apie kasdienybę, iššūkius ir gydymą

Shutterstock

43-ejų Marija (vardas pakeistas): šiandien jaučiuosi daug laisviau, turėdama man reikiamus vaistus.  Jau daugiau nei trisdešimt metų migrenos priepuolius patirianti Marija pasakoja, jog kova su šia liga ilgai buvo paremta nuolatiniais iššūkiais. Kelionė iki tikslios ligos diagnozės, ilgai trukusi tinkamų vaistų paieška, nenuspėjami stipraus skausmo priepuoliai - tik viena medalio pusė. Pasak pašnekovės, migrena taip pat visapusiškai paliečia gyvenimo būdą ir prie šių pokyčių prisitaikyti kartais nėra taip paprasta. O ir aplinka ne visad supranta žmones, patiriančius migrenos priepuolius. 

- Kada ir kaip Jums prasidėjo migrena?

- Viskas prasidėjo tikrai seniai – man dar lankant darželį, tad galima sakyti, jog migreną pažįstu beveik visą savo gyvenimą. 

- Kaip supratote, kad tai nėra paprastas galvos skausmas, o būtent migrena?

- Tais laikais apie migreną dar mažai kas žinojo, ši liga ilgą laiką nebuvo pripažinta ir konkrečiai įvardinta net ir medikų tarpe. Tad oficialiai man ją diagnozavo prieš maždaug dvidešimt metų. Visus tuos metus iki diagnozės aš tiesiog kankinausi, nes mano ligos niekas nesuprato ir nepripažino. 

- Kaip kovojate su migrena šiandien? Ar geriate vaistus?

- Pagrindinis mano kovos su migrena metodas – vaistai. Turiu sudarytą profilaktinę medikamentų vartojimo schemą. Tad reguliariai vartojamų vaistų pagalba savo ligą šiandien kontroliuoju.

Vaikystėje, kai mane kankino stiprūs galvos skausmai, tačiau liga nebuvo įvardinta, tiesiog vartodavau nesteroidinius priešuždegiminius vaistus nuo skausmo. Vėliau greta jų atsirado vaistai priepuolių slopinimui. Tačiau nebuvo profilaktinio gydymo. Šiandien man sudaryta visa kompleksinio gydymo schema.

Tad prireikė nemažai laiko, kol galiausiai radau sau tinkamus vaistus, kurie man tikrai padeda. 

- Kokius vaistus nuo migrenos vartojate šiandien?

- Profilaktiškai vartoju naujos kartos injekcinius vaistus, kurie apsaugo nuo migrenos prieš jai prasidedant, užėjus skausmo priepuoliams – triptanų grupės medikamentus. 

- Iš kur sužinojote apie šiuos vaistus?

- Pati dirbu biotechnologinės farmacijos įmonėje Teva Baltics, o visus medikamentus man skiria ir išrašo medikai. 

- Kaip pasikeitė jūsų gyvenimas atradus jums tinkamus, prevencinius medikamentus?

- Ši liga stipriai įtakoja ne tik sergančiojo, bet ir jo artimųjų gyvenimą. Patiriant migrenos priepuolius atsiranda baimė. Prieš svarbias progas, renginius, šventes. Baimė, jog priepuolis nenutiktų būtent tą, tau svarbią, dieną. Tampa baisu net planuoti – išvykas, susitikimus, - nes prasidėjus migrenai griūna ne tik mano, griūna visos šeimos planai. Tad ėmus vartoti medikų paskirtus vaistus ta baimė tiesiog sumažėjo, nes dabar labiau galiu planuotis savo kasdienybę, veiklas. 

- Kokios yra didžiausios kovos su migrena problemos/iššūkiai?

- Per tiek metų su liga esu lyg ir susitaikiusi. Bet iššūkiai išlieka tie patys – nerimas, kad priepuolis nutiks svarbią, ar sunkią tau dieną, ją stipriai įtakos ir aš tądien negalėsiu mėgautis pilnaverčiu gyvenimu. Taip pat dideliu iššūkiu išlieka aplinkinių žmonių reakcijos – tie, kurie su šia liga nesusidūrę, tiesiog gali tave palaikyti irzlia, kažkuo nepatenkinta, negatyviai nusiteikusia. Jiems sunku suvokti, kaip išties migrena sergantis žmogus priepuolio metu jaučiasi. 

- Kas Jums padeda susigyventi su migrena? Galbūt yra dalykų, kurie Jus įkvepia šiai kovai?

- Susigyventi su ja padeda medikamentai. Svarbu paminėti, kad nuo 2020 metų Lietuvoje „prieinama“ vaistų grupė, vadinama anti-CGRP vaistais. Tai pirmieji specifiniai migrenos prevenciniam gydymui skirti vaistai. Vaistai yra suleidžiami į poodį specialiu auto injektoriumi. Injekcijos procedūra paprasta, adata paslėpta, todėl negąsdina paciento. Vaistai leidžiami kartą per mėnesį; tačiau taip pat yra galimybė vaistą leistis kas 3 mėnesius, todėl gydymas neriboja asmeninių planų, kelionių.  Taip pat svarbus dėl migrenos pakitęs gyvenimo būdas, kuris padeda neprovokuoti priepuolių: konkretus dienos režimas, reguliari, pilnavertė mityba, pakankamas išgeriamo vandens kiekis, fizinė veikla. Teko išmokti stebėti, įsivardinti visus elementus, kurie mano gyvenime įtakoja ir išprovokuoja šios ligos priepuolius. 

- Ką galėtumėte rekomenduoti tiems, kuriems migrena dar yra naujas gyvenimo etapas?

- Pirmiausia – kreiptis į reikiamos srities specialistus, kurie turi pakankamai žinių apie šią ligą. Jau prieš apsilankant pas medikus, 2-3 mėnesius rekomenduočiau imti pildyti skausmo kalendorių, pasižymint priepuolių dienas, skausmo intensyvumą. Šiandien galima parsisiųsti net aplikaciją į telefoną migrenos eigos stebėjimui (Migrenos Kompasas Migrenos kompasas - programėlė - Apps on Google Play), kurios dėka jums patiems ir medikams taps lengviau pasidaryti tikslias išvadas pagal turimus duomenis. Tarkim aš šios programėlės pagalba pastebėjau, jog man priepuoliai dažnesni savaitgalį, kuomet organizmas atsipalaiduoja po sunkios, streso kupinos darbo savaitės.

Bet, pasikartosiu, svarbiausia – kreiptis pagalbos į specialistus, kurie parinks jums tinkamus medikamentus, sudėlios jų vartojimo planą. Tik tuomet, tikėtina, migrena neturės tokios didelės neigiamos įtakos jūsų kasdienybei. 

Teva kuriami vaistai padeda gydyti daugiau nei 200 milijonų žmonių visame pasaulyje. Mes žinome, jog už kiekvieno paciento slypi istorija. Šie iššūkiai mus įkvepia rasti sprendimus, padedančius kovoti su sveikatos problemomis. Mes taip pat žinome, jog lėtinės ligos daro įtaką pacientų gyvenimui viena ar kita prasme. Būtent todėl ir sukūrėme Rūpinamės Sveikata – vietą, kurioje rasite daugybę naudingos informacijos apie šias ligas, pacientų istorijas bei dar daugiau. Čia taip pat rasite naudingų patarimų, kurie padės jums išvengti sveikatos problemų bei su jomis kovoti.

Apsilankykite Rūpinamės Sveikata internetiniame puslapyje ir sužinokite daugiau apie migreną bei kitas lėtines ligas.

NPS-LT-NP-00030

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Ką aš kalbu apie savo migreną darbe

Danielle Newport Fancher
Skaityti daugiau

Kodėl pavojinga „ištverti“ migreną

Skaityti daugiau

Darbas sergant migrena: kada metas sustoti

Daisy Swaffer
Skaityti daugiau