1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. Specialistė pabrėžia: migrena reikalauja ypatingo dėmesio

Specialistė pabrėžia: migrena reikalauja ypatingo dėmesio

Shutterstock

Galvos skausmas yra gana dažnas negalavimas, kurį gali sukelti nuovargis, stresas, nuolat augantis darbo krūvis bei kiti veiksniai. Žinoma, pasitaiko, jog galvos skausmo priežastimi tampa ir migrena. Šia klastinga liga gali susirgti kiekvienas, nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus. Gydytoja neurologė Kristina Ryliškienė dalinasi įžvalgomis apie migreną, šios ligos simptomus bei eigą.

Kas yra migrena ir kaip ši liga yra diagnozuojama?

Migrena – neurologinė liga, pasireiškianti galvos skausmo bei galvos skausmą lydinčių simptomų priepuoliais. Įprastai migreninius galvos skausmus lydi jautrumas garsui bei šviesai, pykinimas, o retais atvejais ir vėmimas. Šie lydintys simptomai dažniausiai tampa veiksniais, leidžiančiais suprasti, jog pacientas galimai kenčia tikrai ne nuo atsitiktinių galvos skausmų. Gydytojos teigimu, migrenos sukelti galvos skausmai taip pat išsiskiria skausmo stiprumu bei trukme. Šiuo atveju skausmas yra klasifikuojamas kaip itin intensyvus bei trunkantis nuo kelių valandų, iki kelių parų. Migrena pacientui yra diagnozuojama tuomet, kai pacientą kamuoja galvos skausmo bei jį lydinčių simptomų priepuoliai, o konkrečių, galvos skausmą sukeliančių veiksnių, nustatyti, deja, nepavyksta.

„Jau daug metų yra žinoma, kad migrenos diagnostika remiasi tik žodiniu priepuolio apibūdinimu. Tai reiškia, jog gydytojas turi žinoti, kokius klausimus būtina užduoti pacientui ir suprasti, kokie atsakymai atitinka migrenos kriterijus.“, - teigia gyd. K. Ryliškienė

Kokie yra migrenos gydymo metodai?

Gydytoja pabrėžia, jog vis dėlto diagnozavus migreną, paciento gydymas neapsieina be vaistų. Nors šiandien vaistų rūšių yra tikrai daug, gydytojui individualiai įvertinus paciento būklę, ligos eigą, simptomus bei priepuolių dažnumą, parenkamas konkrečiu atveju pats tinkamiausias vaistas, kuris dažniausiai slopina ne tik galvos skausmą, tačiau ir leidžia padėti suvaldyti bei retinti ligą lydinčius simptomus.

„Priežasties pašalinti bei ligos visiškai išgydyti negalime, todėl teisingiau būtų sakyti, jog migreną tiesiog padedame suvaldyti“, – sako specialistė.

Migrenos eigai taip pat didelę įtaką daro ir žmogaus gyvenimo būdas, todėl specialistė akcentuoja, jog nemedikamentinis gydymas taip pat turi didžiulę reikšmę. Šiuo atveju gydytojas suteikia pacientui reikšmingų patarimų, galinčių padėti suvaldyti šią ligą. Rekomendacijos dažniausiai yra susijusios su reguliaraus miego, mitybos bei, žinoma, fizinio aktyvumo principais. Migrenos gydymas taip pat yra derinamas ir su kitomis paciento sveikatos problemomis. Pavyzdžiui, esant tam tikriems virškinimo sutrikimams, reikiamą maisto dietą gali padėti sudaryti ir pats dietologas.

Ar migrenos galima išvengti? Kur reikėtų kreiptis, kilus įtarimams dėl migrenos?

Specialistės teigimu, migrena sergantys pacientai anksčiau ar vėliau susiduria su simptomų pasireiškimu. Nors migrena yra nebūtinai paveldima liga, K. Ryliškienė pastebi, jog dažnai pacientai aiškiai nurodo apie jų giminėje esančius migrenos atvejus. Net apie 80% visų pacientų susiduria su tipinės eigos bei tipinio dažnio migreniniais priepuoliais, kurie dažniausiai pasireiškia vaikystėje, paauglystėje arba žmonėms iki 30 metų amžiaus. Įprastą ligos eigą bei formą turintiems pacientams diagnozuoti šią ligą bei skirti reikalingą gydymą gali ir šeimos gydytojas. Deja, sunkesnę ligos formą turintys asmenys dažniausiai yra priversti kreiptis ir į patį neurologą.

Kokie veiksniai daro blogą įtaką migrenos eigai?

Ypač didelę reikšmę migrenos simptomų pasireiškimui bei bendrai ligos eigai turi net keli pagrindiniai veiksniai, tokie kaip miego reguliarumas, fizinis aktyvumas, mityba, rūkymas, alkoholio ar kofeino vartojimas. Trumpiau tariant, neurologė akcentuoja, kad teigiamą įtaką šios ligos eigai daro elementarus sveikos gyvensenos principų laikymasis bei žalingų įpročių vengimas ar atsisakymas.

Kaip elgtis įtarus migreną?

Neurologė K. Ryliškienė nurodo, jog patiriant reguliarius galvos skausmus, nedelsiant būtina kreiptis į šeimos gydytoją arba neurologą. Šie specialistai padės nustatyti galvos skausmo priežastis, paskirs reikalingą gydymą bei duos naudingų patarimų. Svarbu pabrėžti, jog šiuolaikinės technologijos sparčiai vystosi, todėl sprendimų, padedančių kovoti su migrena vis daugėja net ir tiems, kurie serga itin sunkia šios ligos forma.

Apsilankykite Rūpinamės sveikata internetiniame puslapyje ir sužinokite daugiau apie migreną bei kitas lėtines ligas. Teva kuriami vaistai padeda gydyti daugiau nei 200 milijonus žmonių visame pasaulyje. Mes žinome, jog už kiekvieno paciento slypi istorija. Šie iššūkiai mus įkvepia ieškoti sprendimų, padedančių kovoti su medicininėmis problemomis. Mes taip pat žinome, jog lėtinės ligos, viena ar kita prasme, įtakoja pacientų gyvenimo kokybę. Būtent todėl ir sukūrėme Rūpinamės Sveikata – vietą, kurioje rasite daugybę naudingos informacijos apie šias ligas, pacientų istorijas bei dar daugiau. Čia taip pat rasite naudingų patarimų, kurie padės jums išvengti sveikatos problemų bei su jumis kovoti.

FRE-LT-00002

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Ką aš kalbu apie savo migreną darbe

Danielle Newport Fancher
Skaityti daugiau

Kodėl pavojinga „ištverti“ migreną

Skaityti daugiau

Darbas sergant migrena: kada metas sustoti

Daisy Swaffer
Skaityti daugiau