1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. Trumpas kelionių vadovas sergantiems širdies nepakankamumu

Trumpas kelionių vadovas sergantiems širdies nepakankamumu

Getty Images / flashpop

Širdies nepakankamumas nebūtinai reiškia, kad nebegalėsite keliauti ar skristi lėktuvu. Tiesą sakant, imantis kelių atsargumo priemonių, kita jūsų kelionė gali būti geriausia. Robertas Obey‘us paaiškina, kodėl sergant širdies ligomis svarbiausia yra labai gerai suplanuoti keliones.

Pasauliui atsivėrus ir atėjus vasarai, žinau, kad laikas ir vėl galvoti apie atostogas. Visada buvau aistringas keliautojas, tačiau dabar jau keliauju, žinodamas, kad sergu širdies nepakankamumu.

Natūralu nerimauti dėl kelionės sergant širdies liga. Geriausią man duotą patarimą, kaip keliauti sergant širdies nepakankamumu, galima apibendrinti keturiais punktais:

  1. Klausykitės savo kūno
  2. Vadovaukitės sveika nuovoka, kai kalbama apie širdį
  3. Prieš keliaudami pasikonsultuokite su savo gydytoju
  4. Suplanuokite kiekvieną smulkmeną, atsižvelgdami į savo širdies būklę

Šios dienos straipsnyje apžvelgsiu visus keturis. Tikiuosi, jums bus naudinga!

1. Klausykitės savo kūno

Jūsų kūnas turi būdų, kaip pasakyti, ar jūsų veikla tinkama širdies nepakankamumu ar kita širdies liga sergančiam žmogui. Jūsų kūnas yra puikiai suderintas mechanizmas. Jis vystėsi taip, kad veiktų efektyviai. 

Jis gali jus įspėti, kai kažkas negerai. Šie įspėjamieji ženklai paprastai vadinami simptomais, pvz.: 

  • Dusulys net ramybės metu. Tai reiškia, kad jūsų organizmas negauna pakankamai deguonies. 
  • Patinusios kojos ar kulkšnys dėl susikaupusių skysčių. 
  • Nuovargis ar silpnumas, nes širdis į raumenis netiekia pakankamai kraujo ir deguonies. 

Jei keliaujate turėdami širdies nepakankamumą ar kitų širdies problemų, pirmiausia turite pasirūpinti savo kūnu, visa kita paskui. Aš jau žinau, kad jei kažką praleisite arba ieškosite kompromisų, galite labai nusivilti. Taigi niekada neignoruokite savo organizmo išankstinių įspėjimų. Jie visada turi savo priežastį. 

2. Vadovaukitės sveika nuovoka

Man patikdavo nueiti ilgus atstumus. Dabar jau ilgų nuotolių ėjimas nebetinka, nes širdies nepakankamumas sukelia sunkų dusulį ir didelį nuovargį.

Taigi atostogos su ilgais žygiais nebetenka prasmės. Tačiau aš galiu susiplanuoti atostogas, kur galėsiu trumpai ir ramiai pasivaikščioti.

Taip pat man yra sunku kvėpuoti dideliame karštyje ar šaltyje. Vadovaudamasis sveiku protu suprantu, kad nėra prasmės kenkti savo širdžiai keliaujant į labai karštą ar labai šaltą šalį. Man ne tik nepatiks, bet dar ir pakenks sveikatai. 

Todėl renkuosi atostogas Jungtinėje Karalystėje, kur žinau, kad geriau jausiuosi esant švelnesnei temperatūrai. Ekstremalios oro sąlygos gali apsunkinti kiekvieno žmogaus, ne tik mano, širdį, todėl jei sergate širdies nepakankamumu, prieš keliaudami į egzotišką šalį pasitarkite su savo šeimos gydytoju. 

Žinau, kad daugelis mūsų mėgsta iš atostogų išspausti viską, bet argi tai protinga? Ar ne geriau būtų nuvykti kur nors arčiau namų ir mėgautis ramiu poilsiu, skaniu maistu ir gera kompanija?

Keliauti sergant širdies ligomis ne visada reiškia, kad nėra saugu skristi. Tačiau likti arčiau namų yra mano būdas „vadovautis sveika nuovoka“.

Žinoma, nėra lengva riboti save atostogų metu. Tačiau jei keliaudami pakenksite savo širdžiai, kelionė bus sugadinta.

3. Kreipkitės patarimo į savo gydytojus

Tikra tiesa: jūsų gydytojai žino, kas jums geriausia. Gal patarimas jums ir nepatiks, bet tai dar nereiškia, kad tai blogi patarimai.

Jūsų gydytojai gali jums patarti dėl jums tinkamų kelionių tipų, kaip:

  • Skrydžiai
  • Skrydžio trukmė
  • Temperatūra
  • Aktyvumo lygis
  • Leistinas aukštis (jei ketinate kopti į kalnus ar kalvas)
  • Ar galite keliauti vieni 
  • Stresą sukeliantys veiksniai, kurių reikia vengti 

Kai kurie šeimos gydytojai ir specialistai gali patarti nekeliauti sergant širdies nepakankamumu ir ypač vengti tolimų skrydžių. 

Jeigu taip atsitiks jums, paklauskite gydytojų, kokias alternatyvas jie galėtų pasiūlyti. Galbūt kruizas būtų saugiau arba trumpas skrydis į artimą šalį.

Jūsų gydytojai taip pat žinos ir apie su vaistais susijusius apribojimus kitose šalyse. Deja, ne visi vaistai yra prieinami kitose šalyse, tačiau jūsų šeimos gydytojas gali pasiūlyti alternatyvų. Kartais konkretaus prekės ženklo vaisto galite negauti, tačiau galima vartoti tą patį vaistą generiniu pavadinimu. Vėlgi jūsų gydytojai suteiks jums šią informaciją. 

Gydytojai taip pat gali išduoti jums visus raštus ar pažymėjimus, kurių keliaujant gali prireikti kritiniu atveju. 

Trumpai tariant, jie žino, kas jums tinka geriausiai!

4. Suplanuokite kiekvieną savo kelionės ar atostogų smulkmeną

Svarbiausias patarimas yra viską suplanuoti iki smulkmenų.

Kai jau baigėte planuoti, pasiplanuokite dar šiek tiek. O tada susiplanuokite, ką darysite, jeigu visi planai žlugs. Žmonės kalba apie planą B, bet aš manau, kad reikia turėti ir planą C, ir planą D!

Tenka daug ką numatyti, tačiau tai pats geriausias būdas užtikrinti, kad keliaujant su širdies liga atostogos būtų saugios ir malonios.

Yra keletas dalykų, apie kuriuos reikia pagalvoti:

Kelionės draudimas sergant širdies liga 

Medicinos pagalbos poreikis sutrikus sveikatai yra svarbiausia priežastis apsidrausti kelionės draudimu, nes skubi pagalba kitoje šalyje gali kainuoti labai brangiai. 

Niekada, niekada nevykite į kelionę neturėdami kelionės draudimo. Tai galioja ir atostogoms jūsų šalyje. Nors, gyvendamas Jungtinėje Karalystėje, esu apdraustas sveikatos draudimu, yra pora situacijų, kuriose man reikalingas kelionės draudimas: 

  • Kelionės atšaukimas 
  • Pamestas, pavogtas ar sugadintas bagažas 

Abu šie dalykai gali sukelti nereikalingą stresą, o tai gali papildomai apkrauti širdį. Verčiau pasirūpinu, kad būčiau apsidraudęs nuo šių abiejų dalykų, nei rizikuočiau savo sveikata situacijose, kurių lengva išvengti. 

Žinau, kad kelionių draudimas kainuoja brangiai, kai keliaujate sirgdami širdies nepakankamumu. 

Dauguma širdies ligų, jeigu ne visos, nėra įtrauktos į standartinį kelionių draudimą. 

Draudikai gali užduoti jums klausimų: 

  • Apie vartojamus vaistus 
  • Ar jums yra implantuotas koks nors prietaisas (pvz., širdies stimuliatorius) 
  • Ar jums buvo atlikta kokia nors medicininė procedūra, pvz., širdies operacija ar stentavimas 

Susiraskite specializuoto sveikatos draudimo atstovą, kuris į draudimą įtrauktų jūsų esamas ir susijusias ligas. 

Taip, sumokėsite daugiau. Bet jei kas nors atsitiks, džiaugsitės, kad sumokėjote papildomai.

Kiek sutiktumėte sumokėti už savo ramybę?

Daiktų pakavimas atostogoms

Ar įsidėjote kelionei tinkamus drabužius, batus ir higienos reikmenis?

Ar turite pakankamai vaistų visai kelionei, taip pat ir tuo atveju, jei kelionė netikėtai užsitęstų? Ar turite leidimą vežtis tam tikrus vaistus?

Vaistus leidžiama vežtis rankiniame bagaže, nes gali atsitikti taip, kad dings lagaminas. Kokių atsarginių priemonių ėmėtės, jei oro uoste jūsų bagažas būtų pavogtas, pamestas ar sugadintas?

Ar fiziškai galite nešti sunkius lagaminus? Jeigu ne, tai kaip juos nugabensite? Nepamirškite, kad jei įsitempę nešate lagaminus, jūsų širdis įsitempia taip pat.

Atostogų transportas: ar galima skristi sergant širdies nepakankamumu? 

Remiantis Britų širdies ir kraujagyslių draugijos rekomendacijomis, dauguma žmonių, sergančių širdies ligomis, įskaitant širdies nepakankamumą, gali skristi nerizikuodami savo sveikata. 

Tačiau prieš užsisakydami skrydį visada turėtumėte pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju arba kitais savo gydytojais. Tai ypač svarbu, jei neseniai patyrėte širdies priepuolį, jums buvo atlikta širdies operacija arba ilgesnį laiką praleidote ligoninėje. Kai kurie šeimos gydytojai gali patarti neskristi sergant širdies ligomis, nes jie rūpinasi jūsų saugumu.

Jei širdies nepakankamumo ar kitos ligos atveju galite skristi, turite išspręsti kelionės logistikos klausimus. Ar atvykus į oro uostą jums reikės pagalbos dėl judėjimo? Ar jums reikės papildomo deguonies? Ar turite širdies stimuliatorių arba implantuota kardioverterį defibriliatorių (IKD)? Jei taip, geriausia apie tai kuo anksčiau pranešti atitinkamiems oro uostams ir oro transporto bendrovėms. Blogiausias dalykas jums ir jūsų kelionei yra papildomas stresas! 

Taip pat reikia atidžiai stebėti abiejų šalių ir tarpinių sustojimų laiko juostas. Dėl laiko juostų gali būti sunku sekti, kokius vaistus ir kada išgėrėte. Kelionės dieną būtinai juos vartokite taip, kaip įprasta, nebent gydytojas nurodytų kitaip. Laiko juostos gali sutrikdyti jūsų vaistų vartojimo rutiną, jums gali padėti nustatytas žadintuvas telefone arba laikrodyje. Atsarga gėdos nedaro. 

Taip pat reikia pagalvoti apie važiavimą iš oro uosto į viešbutį. Pasikliauti viešuoju transportu gali būti ne pati geriausia mintis, todėl pasidomėkite situacija savo kelionės vietoje. Aš visada užsisakau pervežimą iš patikimos įmonės. Šios specializuotos įmonės gali stebėti skrydžių vėlavimus, atšaukimus ir t. t., todėl nepaliks jūsų likimo valiai, jei pavėluosite atvykti. 

Jei neketinate skristi lėktuvu, vis tiek kelionę turite tinkamai susiplanuoti. Jei keliausite automobiliu, kiek kartų jums reikės sustoti? Žemėlapyje pasižymėkite kelias galimas degalines ar poilsio aikšteles, kur galėsite sustoti kelionės metu. 

Be to, reikia atsižvelgti ir į kitus praktinius dalykus. Kas bus, jei automobilis suges? Ar jūsų automobilio draudime numatyta techninė pagalba kelyje? Ar nepamiršote draudimo atnaujinti? Kiek vidutiniškai laiko pagalbos tarnybai užtruks jus pasiekti? Ar įsidėjote pakankamai maisto, gėrimų ir vaistų, kuriuos esant reikalui galėtumėte lengvai pasiekti?

Atostogų vieta labai svarbi: nepersitempkite!

Tinkamos kelionės vietos pasirinkimas gali nulemti jūsų atostogų sėkmę. 

Kaip toli ji nuo oro uosto? Ilga kelionė automobiliu po ilgo skrydžio yra papildomas iššūkis jūsų sveikatai, net jei veža patikimi vežėjai. 

O kokia jūsų kelionės vietos geografinė padėtis ir atmosfera? 

Ar vietovė kalvota? Kaip judėsite, jeigu jums reikalinga judėjimo įranga arba jei šeimos gydytojas liepė nepervargti? 

Ten triukšminga ar ramu? Kaip toli yra jūsų apgyvendinimo vieta nuo pagrindinių lankytinų vietų? 

Ar viską, ką norite nuveikti, galėsite atlikti kelionės vietoje, ar jums reikės keliauti automobiliu, autobusu, laivu? 

Jei pavargsite, kur galėsite pailsėti?

Visa tai galbūt skamba labai įkyriai, tačiau sergant širdies ligomis keliones reikia labai kruopščiai planuoti. Visada sakiau, kad ko jau ko, bet streso tai mums reikia mažiausiai. 

Raskite sau tinkamą vietą apsistoti atostogų metu, kad patirtumėte kuo mažiau įtampos

Nepaprastai svarbu pasirinkti tinkamą atostogų būstą. Man tai vieta, kur galima pabėgti nuo atostogų triukšmo ir šurmulio.

Kokį būstą renkatės? Ar turėsite su savimi kokias nors pagalbines priemones arba įrangą? Ar nebus perdaug pakopų arba laiptų? Ar yra liftas arba rampa skirta neįgaliųjų vežimėliams?

Ar jūsų atostogų būstas ant kalvos? Jeigu taip, kaip jūs užkilsite ir nusileisite?

Ar turite skubios pagalbos kontaktinius duomenis? Kaip toli yra artimiausia ligoninė? Ir taip toliau.

Kokia atostogų veikla tinka sergant širdies ligomis?

Tiesą sakant, atostogas sukuria pramogos ir įvairios veiklos! Tai dar viena priežastis iš anksto susiplanuoti, ką norėtumėte aplankyti ir kur dalyvauti.

Ką norėtumėte veikti? Ar tai tinkama žmonėms, sergantiems širdies ligomis? Kokį poveikį ši veikla jums turės? Kaip ir kada atsigausite?

Jei vykstate į lankytiną vietą, kokios yra prieigos į ją galimybės? Ar galite išsinuomoti judėjimo įrangą? Ar ten yra liftas, kad nereikėtų lipti laiptais? Ar vieta gerai vėdinama?

Susiplanuokite atostogas, kurios teiktų jums džiaugsmą 

Skamba keistai – planuoti džiaugsmą. Į planavimą dažnai nekreipiama pakankamai dėmesio, o tai sukelia nereikalingą įtampą. 

Taigi susiplanuokite atostogų džiaugsmą:

  • Nusibrėžkite sau ribas. Geriau neskubėti, nei leistis įtraukiamam atostogų sūkurio ir pervargti.
  • Planuokite nieko neveikti! Skirkite laiko visiškai nieko neveikti, tik atsipalaiduoti ir stebėti pasaulį.
  • Iš anksto supažindinkite draugus ir šeimos narius su savo planu. Pasakykite, kad bus akimirkų, kai norėsite pabūti atokiau. Užtikrinkite juos, kad jie neturi jaustis kalti dėl to, kad paliko jus nuošalyje. Kartais gera tiesiog stebėti, kaip mylimi žmonės džiaugiasi gyvenimu.
  • Nesijauskite kalti dėl to, kad taupote energiją. Panaudosite šią energiją kitą kartą smagiai leisdami laiką su draugais ir šeima!

Pabaigai

Jeigu jūsų būklė stabili, nereikia atsisakyti kelionių dėl to, kad sergate širdies nepakankamumu ar kitomis širdies ligomis. Juk žinome, kad ramios atostogos ir aplinkos pakeitimas mūsų psichikos sveikatai daro stebuklus.

Jūs ir jūsų gydytojai žinosite, ar jūsų sveikata yra pakankamai gera, kad galėtumėte keliauti. Tik galbūt reikės pakeisti atostogų stilių į labiau atitinkantį jūsų galimybes.

Ir galiausiai įsidėmėkite, kad sėkmingos atostogos bus beveik garantuotos, jei jas planuosite, planuosite ir dar kartą planuosite!

Pieš išvykdami galite pasirūpinti, kad būtų išvengta daugybės nemalonumų. Jei tai padarysite, jus ne tik suteiksite sau daugiau ramybės, bet ir tuo pačiu daugiau galimybių , kad atostogos būtų įspūdingos ir malonios. Juk būtent to jums ir reikia!

 

NPS-EE-NP-00089

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Kaip cukrinis diabetas gali paveikti jūsų širdies darbą

Rob Obey
Skaityti daugiau

Gijimo procesas – ar tai tik gydytojo atsakomybė?

Skaityti daugiau

Kaip širdies liga pakeitė mano gyvenimą? Dažnai savęs klausiu, ar galėjau jos išvengti

Skaityti daugiau