1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. 4 patarimai vyrams, kaip rūpintis kitais ir juos slaugyti

4 patarimai vyrams, kaip rūpintis kitais ir juos slaugyti

Šiame straipsnyje pateiksiu kelis konkrečius patarimus, padėsiančius vyrams išmokti geriau rūpintis kitais ir juos slaugyti. Visas mano tinklaraštis skirtas būtent šiai temai. Slaugos srityje vyrų yra mažuma.

Žinoma, visi patarimai tinka ir moterims. Teko girdėti nuomonių, kad moterys juos taiko natūraliai, o vyrai turi sąmoningai nuspręsti tai daryti. Kad ir kaip būtų, tikiuosi, jog šie patarimai padės jums sėkmingiau tvarkytis ištikus bėdai.

Nesikliaukite fizine jėga 

Jeigu žmogus, kuriuo rūpinatės, turi fizinių negalių, jums gali kilti natūralus noras visada kliautis tik fizine jėga atliekant kasdienius darbus ar kilnojant ligonį. Žinoma, kartais fizinių pastangų išties reikia. Tačiau nuolat tai darydami galite pakenkti savo pačių sveikatai. Be to, jeigu slaugos tikslas yra ligonio pasveikimas, jūsų fizinė pagalba gali trukdyti jam atgauti reikiamus įgūdžius.

Imkite pavyzdį iš profesionalių fizioterapeutų, kurie gerai supranta kūno judesių dėsnius ir sverto principą. Jie nesikliauja vien savo raumenų jėga. Pradėjus slaugyti žmoną, teko matyti, kaip smulkios moterys sugeba padėti gerokai stambesniems pacientams vyrams. Leiskite ligoniui prisidėti prie jūsų atliekamos užduoties. Jų pastangos turi būti maksimalios. Tai saugiau jums ir sveikiau pačiam ligoniui tiek fiziškai, tiek emociškai. 

Pastumkite savo ego į šalį 

Užuojauta – tai gailestis dėl kito žmogaus patiriamo skausmo. Empatija – tai gebėjimas įsijausti į kito žmogaus būseną ir supratimas, ko tas žmogus tikisi.

Daug vyrų puikiai moka reikšti užuojautą ir gailestį, tačiau jiems sunkiau elgtis empatiškai. Slaugant ir prižiūrint ligonį empatija yra kur kas galingesnis ir naudingesnis sprendimas. Negailėkite ligonio, kuriuo rūpinatės. Pamėginkite į ligonio gyvenimą pažvelgti jo paties akimis. Remdamiesi tuo, ką supratote, galėsite pagerinti jo priežiūros ir gyvenimo kokybę.

Būti empatiškiems yra sudėtinga – negalima gniaužti savo jausmų ir atsiriboti. Būtent to dauguma vyrų yra išmokomi dar ankstyvoje vaikystėje. Elgdamiesi empatiškai sustiprinsite savo ryšį su ligoniu, paskatinsite jį pasitikėti jumis.

Nebijokite susitepti rankų

Dažnai sakoma, kad vyrai vengia „nešvarių“ slaugos darbų, tokių kaip maitinimas ar maudymas. Galbūt jūs turite galimybę pasisamdyti pagalbos šiems darbams atlikti. Vis dėlto siūlyčiau išmokti juos padaryti patiems.

Aš rūpinuosi visais savo žmonos poreikiais – ir tais, kurie susiję su higiena. Tikrai ne kiekvienas darbas man šventė, bet aš pasitikiu savimi ir žinau, kad susitvarkysiu su bet kokia kilusia problema. Labai svarbu ir tai, kad žmona pasitiki manimi – ji žino, jog viską sugebėsiu.

Netikėtos situacijos užklumpa, žinoma, netikėtai. Tada nėra laiko svarstymams, kaip tvarkytis. Aš esu pasiruošęs susitvarkyti su viskuo, ką žmona iškrės – o ji išties kūrybinga. 

Švieskitės

Augdamas maniau, kad pasirūpinti savimi išties paprasta. Išmokau praustis, skustis, nusikirpti nagus, naudotis tualetu – tiek ir pakanka, tiesa? Bręsdamas supratau, kaip svarbu daugiau dėmesio skirti savo odos, plaukų, dantų priežiūrai, mitybai. Bet šie įgūdžiai neatėjo savaime. Gebėjimas pasirūpinti kitu taip pat nenusileido iš dangaus.

Man teko slaugyti savo tėtį ir žmoną. Pajutau, kaip svarbu suvokti, kad vyrų ir moterų poreikiai skiriasi. Kadangi vyro anatomija ir organizmo procesai man buvo puikiai žinomi, pasirūpinti tėčio poreikiais buvo paprasčiau. Vyrams moterų organizmas gali atrodyti sudėtingesnis. Jums reikia ieškoti informacijos, kaip geriausiai spręsti tik moterims būdingas situacijas. Kitas sprendimas – pasitelkti pagalbą. 

Pavyzdžiui, aš žmoną mieliau nuvežu į saloną negu pats bandau atlikti manikiūrą ar pedikiūrą. 

Kad išmokčiau pasirūpinti kitais dalykais, man teko kreiptis į specialistus. Taip pat konsultavausi su savo seserimi, ieškojau informacijos internete. Lengva nebuvo. Nemeluosiu, ne visada jaučiuosi patogiai, tačiau svarbu ne tik mokėti spręsti problemas, bet ir gebėti pastebėti, kada kažkas yra negerai.

O dabar siūlau išspręsti galvosūkį. Iš karto įspėju: nepasikliaukite savo nuojauta. 

Beisbolo lazda ir kamuoliukas iš viso kainuoja 1 EUR 10 centų. Lazda yra 1 EUR brangesnė už kamuoliuką. Kiek kainuoja kamuoliukas? 

Dauguma žmonių akimirksniu sumeta, kad kamuoliukas kainuoja 10 centų. Bet šis atsakymas neteisingas, nes tada lazda kainuotų tik 90 centų daugiau nei kamuoliukas. Teisingas atsakymas: kamuoliukas kainuoja 5 centus, o lazda kainuoja 1 EUR 5 centus. Nuojauta pasikliaujantis žmogus būtų linkęs likti ties pirmuoju atsakymu, t. y. 10 centų. Tas, kuris skiria laiko atsakymui apmąstyti, veikiausiai supras, kad jis klaidingas, ir galiausiai atras teisingą. 

Žmonės dažnai linkę pasikliauti nuojauta. Moralas toks: mums reikia mąstyti giliau, nepasikliauti vien nuojauta ir pirminiais instinktais. Apie rūpinimąsi kitais turime mąstyti sąmoningai. Galiausiai tai išeis į naudą visiems!

NPS-LT-NP-00015, 2021 m. spalis

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Patient looking at a caregiver

Kai mylimas žmogus pamiršta tavo vardą

Susanne White
Skaityti daugiau

Kaip palengvinti slaugą sau ir slaugomam artimajam

Rob Obey
Skaityti daugiau

Kai jauną slaugytoją apima pyktis ir netikrumas

Dan Harding
Skaityti daugiau