1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. 5 būdai, kaip slaugytojai gali padėti po širdies smūgio

5 būdai, kaip slaugytojai gali padėti po širdies smūgio

Getty Images / RyanJLane

Kai prieš penkerius metus patyriau didelį širdies smūgį, neskubėjau prašyti kitų žmonių pagalbos. Kodėl žmonės man turėtų padėti? Jie neprivalėjo to daryti, o net jei ir privalėtų, kažin ar labai norėtų.

Bet nuo tada supratau, kad slaugytojai yra nepamainoma pagalba širdies smūgį patyrusiems žmonėms bei tiems, kuriems diagnozuota širdies liga. Jums gali reikėti pagalbos. O daugelis žmonių mielai sutiks padėti, jei tik jiems leisite.

Slaugytojai gali būti draugai, bendradarbiai, kolegos ar šeimos nariai, kurie labai prisidės prie jūsų atsigavimo. Kai patyriau širdies smūgį, slaugytojai man padėjo grįžti į įprastas savo gyvenimo vėžes.

Nežinote, kuo slaugytojai gali jums padėti? Štai penki mano atrasti dideli ir maži būdai, kaip slaugytojai gali padėti artimiesiems lengviau tvarkytis su tokiomis lėtinėmis ligomis kaip širdies liga.

Maisto ruošimas arba organizavimas

Mano mama gyvena už 20 minučių kelio nuo manęs. Kai grįžau namo iš ligoninės, ji pasisiūlė keletą savaičių man ruošti pietus ir vakarienę – sutikau nė nemirktelėjusi!

Pasakiau mamai, kad noriu valgyti širdžiai sveiką maistą, ir ji pagamino ir atvežė man visus patiekalus. Man tereikėjo juos pašildyti.

Tai neįtikėtinai man padėjo. Po širdies smūgio negalėjau sunkiai fiziškai dirbti, tad mamos pagalba gerokai sumažino įtampą. Man nereikėjo švaistyti energijos einant į parduotuvę ar daug laiko praleidžiant virtuvėje.

Jūsų artimieji gali padėti, net jei jie ir negyvena arti ar neturi laiko kiekvieną dieną gaminti maisto. Jie netgi galėtų suorganizuoti patiekalų tvarkaraštį, t. y. sudaryti kalendorių, kuriame pažymėsite, kuriomis dienomis reikės pagalbos ruošiant pietus ar vakarienę. Jei kalendoriumi pasidalysite socialiniuose tinkluose ar el. paštu, kolegos, draugai ir šeima galės užsirašyti pagalbon.

Ūpo kėlimas ir teigiamas įsikalbėjimas

Tai yra itin svarbu. Širdies smūgį patyrę asmenys dėl daugelio priežasčių dažnai nugrimsta į depresiją. Depresijos simptomus gali dar labiau pasunkinti kai kurie po širdies smūgio vartojami vaistai, pvz., beta adrenoblokatoriai. Depresija mane užklupo netrukus po to, kai išgirdau širdies ligos diagnozę. Su ja kovoti man labai padėjo draugai.

Dvi geriausios draugės visada būdavo su manimi. Jos nuolat sakydavo teigiamus dalykus ir stengdavosi palaikyti kuo geresnę mano savijautą net tamsiausiomis dienomis.

Jaučiausi galinti joms pasiguosti, kai jausdavausi prastai. Jos man greit surengdavo merginų pasibuvimą ir būdavo visada pasiruošusios mane motyvuoti telefonu. Neįmanoma nupasakoti, kaip daug jos man padėjo pirmaisiais metais!

Tai buvo abipusė nauda. Jos džiaugėsi galėdamos padėti ir mums buvo smagu, kad turime daug laiko pabendrauti. Tai neabejotinai sustiprino mūsų draugystę ir mus suartino.

Jei manote, kad išgyvenate depresiją, pirmiausia kreipkitės į specialistus. Tada paprašykite žmogaus, kuriuo pasitikite, kad jus palaikytų. Pasakykite, kad jums reikia žmogaus, kuriam būtų galima pasipasakoti, kai jaučiatės blogai. Dauguma žmonių mielai jums padės.

Kelionės pas gydytojus

Po kelių savaičių nuo širdies smūgio buvau pasiruošusi vėl sėsti prie vairo. Vairuoti man buvo leidžiama jau po pirmosios savaitės, bet kurį laiką vis dar norėjau, kad pas gydytojus mane vežtų kas nors kitas.

Mano tėtis maloniai sutiko tą daryti ir jis palaikė man puikią kompaniją.

Galimybė nevairuoti gerokai sumažino per dieną patiriamo streso lygį. Pripažinkime, kad tuomet ir taip būna dėl ko nerimauti. Sutaupiau laiko ir galėjau pasiruošti vizitams pas gydytoją, sudaryti jam klausimų sąrašą.

Paklauskite kelių draugų, ar jie rastų laiko retsykiais jus kur nors pavėžėti ir ar pavyktų suderinti grafikus. Galvokite apie tai kaip apie dar vieną galimybę daugiau laiko praleisti kartu!

Moralinė parama

Kartais man paskambindavo bendradarbiai ir kolegos ir paklausdavo, kaip laikausi. Kaip kurie prieidavo ir paklausdavo darbe.

Gali atrodyti, jog keli žodžiai nieko nepakeis, ypač jei nesate labai artimi. Bet žinojimas, kad tu rūpi visam būriui žmonių, kai tau tenka kovoti su lėtine liga, gali viską pakeisti iš esmės. Žinoti, kad prireikus gali tiesiog paskambinti ar parašyti žinutę ir sulauksi pagalbos, yra labai gera. Tai ramina.

Palaikykite ryšį su žmonėmis, kurie nori būti su jumis. Niekada negali žinoti – gal atsitiktinė žinutė ar skambutis kada nors praskaidrins jūsų dieną.

Palaikymas ir skatinimas keičiant gyvenimo būdą

Gydytojas man rekomendavo pakeisti savo sporto režimą ir mitybą, kad geriau apsaugočiau savo širdį. Iš pradžių to atrodė per daug, nežinojau, ar sugebėsiu ilgai išlaikyti tokius pokyčius.

Sportas man buvo tikras iššūkis. Treniruotes aš truputį mėgstu ir kartu jų šiek tiek nekenčiu. Tačiau čia padėjo dvi geriausios draugės, kurios buvo pasirengusios skatinti mane sportuoti. Jos net su manim eidavo į sporto salę! Prieš pradėdami sportuoti po širdies smūgio, aptarkite savo sporto planus su savo gydytoju.

Draugės taip pat skatino laikytis savo naujosios mitybos. Kai kartu eidavome pietauti ar vakarieniauti, jos niekada manęs neerzindavo ir neužsisakydavo maisto, kurio negalėjau valgyti.

Pabaigai

Tai tik keli pavyzdžiai, kaip mane slaugantys žmonės man padėjo atsigauti po širdies smūgio. Yra ir daug kitų būdų padėti mylimam žmogui, kuris serga lėtine liga.

Kiekvienas asmuo yra skirtingas. Kiekvienas slaugytojas yra skirtingas. Pasidalykite šiomis idėjomis su savo slaugytojais ir raskite sau tinkamiausią derinį!

Daugiau informacijos apie tai, kaip tvarkytis su širdies ir kraujagyslių ligomis, galite gauti iš savo gydytojo arba medicinos specialistų komandos. 

 
LA/TV/20/0007 Liepos mėn 2020

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Kaip cukrinis diabetas gali paveikti jūsų širdies darbą

Rob Obey
Skaityti daugiau

Trumpas kelionių vadovas sergantiems širdies nepakankamumu

Skaityti daugiau

Gijimo procesas – ar tai tik gydytojo atsakomybė?

Skaityti daugiau