1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. 5 netikėti dalykai, sustiprinantys mano migrenos priepuolius

5 netikėti dalykai, sustiprinantys mano migrenos priepuolius

Getty Images / DmitriyTitov

Turiu ilgą sąrašą dalykų, kurie sustiprina mano migreną. Dažniausiai migrenos priepuolius sukelia miego trūkumas, stresas, nevalgymas, dehidratacija, pieno ar daug cukraus turinčių produktų valgymas, nepakankamas pertraukų kiekis dienos metu ir skrydžiai.

Be įprastų dirgiklių, man migrenos priepuolius sukelia ir kai kurie retesni dirgikliai, kurie gali jus nustebinti.

Štai keli netikėti dalykai, sustiprinantys mano migrenos priepuolius.

1. Sportas

Ar pažįstate tą jausmą, kuris užplūsta ką tik baigus puikią treniruotę: kūnas kupinas energijos, o jūs netveriate džiaugsmu, kad padarėte kažką naudingo? Aš pažįstu.

Anksčiau mėgau šį jausmą po geros treniruotės. Pasisemdavau energijos visai likusiai dienai ar vakarui.

Deja, šio jausmo nesu patyrusi jau daug metų. Dėl migrenos po tokios treniruotės jaučiu visišką išsekimą. Išsekimas būna toks didelis, kad jaučiuosi vos galinti tiesiai stovėti.

Galva tampa sunki – atrodo, lyg ji ją trauktų link žemės. O tuomet prasideda skausmas. Jaučiu aštrų skausmą aplink akiduobes ir galinėje galvos dalyje.

Po treniruotės jaučiuosi ne pakylėta, o nugalėta. Taip būna, kai pabėgioju, padarau šuoliukų, pavažinėju dviračio treniruokliu ar atlieku iš esmės bet kokį kitą pratimą, kuris didina pulsą. Tad koledžo sportininkė (kokia aš anksčiau buvau) nebegali nė keleto minučių pabėgioti.

Kaip su tuo tvarkausi? Radau kitokių būdų sportuoti, kurie yra efektyvūs, bet nesukelia skausmo. Užsiimdama joga (netgi karštąja joga) bei pilatesu su treniruokliu jaučiuosi gerai pasportavusi, bet skausmo tai nesukelia. Vienintelis dalykas, kurio turiu nepamiršti, tai vengti stovėjimo ant rankų bei judesių, kuriais galva paverčiama žemyn – jie galvoje didina spaudimą, o jis sukelia skausmą. Užsiimdama joga galiu net suprakaituoti ir nepatirti jokių bėdų.

Tik turėkite galvoje, kad tai, kas veikia man, kitiems su lėtine migrena gyvenantiems žmonėms gali neveikti ir atvirkščiai.

2. Streso nuslūgimas

Galima pagalvoti, kad migrenos priepuolius turėtų iššaukti tos akimirkos, kuriomis jaučiu didžiausią stresą. Bet mano patirtis parodė, jog migrenos priepuolis mane ištinka vos pasibaigus stresą keliančiam laikui.

Taip buvo jau tada, kai buvau jauna ir mokiausi mokykloje. Migrena sustiprėdavo jau pabaigus paskutinį egzaminą. Be to, priepuolis visuomet ištinka po įtemptos darbo savaitės ar sudėtingų asmeninių aplinkybių.

Tokios įtemptos situacijos dažnu atveju būna neišvengiamos. Tokiomis akimirkomis stengiuosi susikoncentruoti į kvėpavimo pratimus, o nusivylimą ir nerimą išlieju rašydama.

3. Barometrinio slėgio pokyčiai

Gal ir skambės keistai, bet migreną gali užaštrinti oro pokyčiai.

Dažniausiai nujaučiu, kada artėja lietus ar temperatūros pokytis, nes jaučiu slėgio pokytį galvoje. Kartais jaučiu, kad kažkas artėja, jau dieną prieš tai. Kai oro temperatūra nukrenta ar padidėja 10–15 laipsnių, tai dažnai sukelia nauja migrenos priepuolį.

Dėl to dažnai slepiuosi nuo oro prognozių.

4. Kvepalai

Nieko nėra blogiau nei įeiti į kito žmogaus kvepalų debesį ar netyčia įeiti į parduotuvės kvepalų skyrių. Grėsminga eiti net šalia kvepalų parduotuvės. Kvapai gali iš karto sukelti migreną arba padidinti jau esamą skausmą.

Kvapams esu gana jautri. Dėl šios priežasties man yra tekę prašyti kai kurių žmonių, kad nesikvėpintų tam tikrais kvepalais. Taip pat prašau nedegti žvakių, kol esu šalia.

Be to, dažnai esu priversta užsidengti veidą, kai važiuoju metro su per stipriai pasikvėpinusiais žmonėmis.

5. Ryškios, geltonos arba mirksinčios šviesos

Dievinu tamsą. Kai tik galiu, visada vengiu ryškiai geltono ar šiaip ryškaus apšvietimo. Kaip mano nosis yra jautri kvapams, taip mano akys yra jautrios šviesai – ačiū už tai mano migreninėms smegenims.

Kai pamatau gatve važiuojančią greitąją pagalbą ar net mirksinčią dviračio šviesą, turiu užsidengti akis. Net užsidengusi akis, vis tiek matau mirksėjimą.

Mano galvą kamuoja ir iš elektroninių įrenginių ekranų sklindanti šviesa. Todėl telefono, kompiuterio ir televizoriaus ekranų ryškumą visuomet maksimaliai sumažinu. Ant kompiuterių monitorių uždėjau apsaugines plėveles, kurios suteikia papildomą apsaugą nuo šviesos.

Netikėtų dirgiklių turi ir daugelis kitų žmonių

Rašydama šį straipsnį, per „Instagram“ paskyrą susisiekiau su savo internetiniais kolegomis ir paklausiau, kokie dirgikliai sukelia migreną jiems.

Kai kurie netikėti atsakymai buvo gulėjimas ant nugaros, saulė, aukštos natos garsai, pasikartojantys garsai, gilus miegas, lietus, ilgas važiavimas automobiliu, alus, šokinėjimas, į uodegą surišti plaukai, dūmai, žaliosios citrinos, delikatesinė mėsa, seksas ir baltasis šokoladas.

Akivaizdu, kad dirgikliai būna patys įvairiausi. Svarbu atsižvelgti į vienas kito dirgiklius, kad ir kokie jie būtų. O idealiu atveju galbūt mums net pavyktų sutarti stipriai nebesikvėpinti, kai būsime šalia žmonių, kurie kenčia nuo migrenos.

 
LA/TV/20/0008 2020 m. liepos

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Ką aš kalbu apie savo migreną darbe

Danielle Newport Fancher
Skaityti daugiau

Kodėl pavojinga „ištverti“ migreną

Skaityti daugiau

Darbas sergant migrena: kada metas sustoti

Daisy Swaffer
Skaityti daugiau