1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. Nuoseklus migrenos stebėjimas – svarbi gydymo proceso dalis

Nuoseklus migrenos stebėjimas – svarbi gydymo proceso dalis

Shutterstock

Migrena – varginanti liga, pasireiškianti stipriais galvos skausmo priepuoliais. Įprastai šia liga sergantiems žmonėms prireikia ne vienerių metų, kol šie galiausiai išmoksta tinkamai prisitaikyti prie nuolat besikartojančių galvos skausmo priepuolių. Nors proveržis medicinos technologijų srityje vis efektyviau padeda pacientams kontroliuoti šią ligą, tačiau migrena vis dar išlieka didele problema, paliečiančia milijonus žmonių visame pasaulyje. Ne paslaptis, jog didelę įtaką migrenos eigai daro ne tik gydytojo rekomendacijų laikymasis, tačiau ir pačių pacientų ligos analizavimas.

Migrena sergančiųjų asociacijos prezidentė Lietuvoje Lina Stanevičiūtė teigia, jog tinkamą ligos eigos analizę gali padėti atlikti įvairūs įrankiai ir metodai, o pagrindinis jų – migrenos kalendorius.

Migrenos kalendorius – kas tai?

Migrena sergantiems pacientams galvos skausmo priepuoliai gali prasidėti visai netikėtai. Dažnai prasidėję galvos skausmai sukelia papildomų problemų tiek darbe, tiek ir asmeniniame gyvenime. Ši liga medicinos pasaulyje jau yra žinoma daug metų. Specialistai pastebėjo, jog migrenos gydymo efektyvumas priklauso nuo surinktos išsamios informacijos apie pacientą bei migrenos priepuolių pobūdį, individualiai parinktus medikamentus. Vieni iš svarbiausių migreną apibūdinančių požymių yra skausmo priepuolių dažnis bei stiprumas. Nuolatinis paciento ligos eigos stebėjimas leidžia gydytojams suprasti konkrečius migrenos atvejus bei parinkti galimai tinkamus medikamentus, skirtus ligos gydymui. Būtent dėl šios priežasties ir buvo pradėtas naudoti migrenos kalendorius, kuris tapo neatsiejama migrena sergančių pacientų gyvenimo dalimi. Migrenos kalendoriuje pacientai žymi informaciją susijusią su ligos eiga: skausmo priepuolių trukmę, pobūdį, skausmo intensyvumą, kitus migrenos požymius, vartotus medikamentus. Toks užpildytas kalendorius, pateiktas gydytojui vizito metu, pateiks pilną vaizdą apie paciento būklę.

Gydytojos neurologės Kristinos Ryliškienės teigimu, sutartiniais ženklais žymimas migrenos kalendorius padeda gydytojui sužinoti, kiek kartų per mėnesį pacientui skauda galvą, kiek kartų ir kokiais vaistais buvo malšinamas skausmas. Šie du rodikliai yra bene svarbiausia informacija, suteikianti galimybę išsiaiškinti paskirto ir priepuolio, ir priepuolius retinančio gydymo veiksmingumą. Priepuolių žymėjimas pačiam pacientui leidžia geriau suprasti savo ligą, o kalendoriaus pildymas ilgesnį laiką leidžia specialistams greitai ir tiksliai vertinti migrenos pokyčius ir pagal juos koreguoti individualų gydymą

Inovatyvus būdas, padedantis stebėti ligos eigą

Ilgą laiką su migrena kovojantys pacientai pildydavo popierinį migrenos kalendorių. Toks senas ir patikimas ligos eigos žymėjimas popieriniame kalendoriuje gydytojams suteikia gana daug naudingos informacijos. Tačiau migrenos gydymas yra sudėtingas procesas, apimantis ir skausmo priepuolių malšinimą, ir prevencinį migrenos gydymą, vaistai ir jų dozės gali būti dažnai keičiami. Todėl paciento žymėjimas popieriniame kalendoriuje ir tokių komentarų vertinimas tampa sudėtingesnis. Atsižvelgus į migrena sergančiųjų pacientų poreikius, buvo sukurta išmaniesiems įrenginiams skirta programėlė „Migrenos kompasas“. Šios programėlės pagalba pacientai gali ne tik žymėti migreninių skausmų priepuolių dažnį, tačiau taip pat atlikti begalę kitų veiksmų, padedančių kur kas efektyviau pažinti pačią ligos eigą. Migrena sergančiųjų asociacijos prezidentė Lietuvoje Lina Stanevičiūtė pabrežia, jog šis inovatyvus įrankis užtikrina daug platesnes migrenos stebėjimo galimybes.

Migrenos stebėjimo svarba

Specialistai akcentuoja, jog migrenos gydymui paskirti medikamentai ne visuomet gali būti vienodai veiksmingi visiems pacientams, todėl individualus gydymo procesas turi būti pagrįstas tinkamo vaisto paieškomis. Pacientui paskyrus naują vaistą, ypatingai svarbu yra stebėti jo poveikį ilgesnį laiką. Kartais toks stebėjimas gali užtrukti 3 mėnesius ar ilgiau. Būtent šiuo laikotarpiu vykstantys skausmo priepuolių pokyčiai gali tapti lemiamu ženklu, leidžiančiu suprasti apie paskirto medikamento arba prevencinės priemonės efektyvumą. Nors šios ligos gydymo procesas ir gali reikalauti daugybės laiko bei kantrybės, tačiau bendromis paciento bei gydytojo pastangomis ligos eigą dažnai galima efektyviai stabilizuoti. Išmaniesiems įrenginiams skirta nemokama programėlė „Migrenos kompasas“ yra visapusiškai pritaikyta nuosekliems, su migrena susijusių pokyčių stebėjimams, nuo kurių dažnai priklauso ir gydymo rezultatai.

Migrena sergančiųjų asociacijos Lietuvoje prezidentė pastebi, kad, lyginant su paprastu migrenos kalendoriumi „Migrenos kompasas“ yra kur kas pranašesnis būdas stebėti visą ligos eigą. Galimybė reikiamą kalendorių turėti visuomet su savimi bei žymėtis ne tik skausmo atvejus, tačiau ir skausmą sukeliančius veiksnius yra kur kas patogesnė. Šios programėlės naudotojai taip pat turi galimybę užpildyti ir prevencinio gydymo dalį, - tokiu atveju programėlė nustatytą dieną primins, jog atėjo laikas sekančiai vaistų dozei. Bene didžiausias „Migrenos kompaso“ privalumas – stebėti ligą, skausmą provokuojančius dirgiklius bei galimas skausmo rizikos dienas realiuoju laiku – čia ir dabar.

„Platus programėlės funkcionalumas padeda ne tik dar geriau pažinti individualius migrenos atvejus, bet kartais bent trumpam užsimiršti apie šią ligą“, - džiaugiasi Lina Stanevičiūtė.

Panašu, jog žmonės yra linkę išbandyti naujoves. Džiugu, kuomet inovatyvios technologijos ištiesia pagalbos ranką sergantiems migrena bei padeda stebėti ligos eigą daug paprasčiau bei efektyviau. Galite atsisiųsti Migrenos kompasą ir sužinoti daugiau apie šią programėlę čia: Google Play / App Store.

 

Teva kuriami vaistai padeda gydyti daugiau nei 200 milijonų žmonių visame pasaulyje. Mes žinome, jog už kiekvieno paciento slypi istorija. Šie iššūkiai mus įkvepia rasti sprendimus, padedančius kovoti su sveikatos problemomis. Mes taip pat žinome, jog lėtinės ligos daro įtaką pacientų gyvenimui viena ar kita prasme. Būtent todėl ir sukūrėme Rūpinamės Sveikata – vietą, kurioje rasite daugybę naudingos informacijos apie šias ligas, pacientų istorijas bei dar daugiau. Čia taip pat rasite naudingų patarimų, kurie padės jums išvengti sveikatos problemų bei su jomis kovoti.

Apsilankykite Rūpinamės sveikata internetiniame puslapyje ir sužinokite daugiau apie migreną bei kitas lėtines ligas.

 

FRE-LT-NP-00044

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Ką aš kalbu apie savo migreną darbe

Danielle Newport Fancher
Skaityti daugiau

Kodėl pavojinga „ištverti“ migreną

Skaityti daugiau

Darbas sergant migrena: kada metas sustoti

Daisy Swaffer
Skaityti daugiau