1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. Gijimo procesas – ar tai tik gydytojo atsakomybė?

Gijimo procesas – ar tai tik gydytojo atsakomybė?

Shutterstock

Širdies ir kraujagyslių ligos vis dar išlieka didelio masto problema, kasmet nusinešančia daugybę gyvybių tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje. Lietuvoje kasmet nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta per 20 tūkstančių pacientų. 01 Nors šio pobūdžio susirgimai gali užklupti visai netikėtai, užbėgti įvykiams už akių bei ženkliai sumažinti šių ligų riziką tikrai galima. Pasak kardiologės gyd. dr. Jolitos Badarienės, širdies bei kraujagyslių ligų riziką galima sumažinti net 80 proc. Galima sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymą, tačiau toks rezultatas gali būti pasiektas tik vadovaujantis sveikos gyvensenos principais.

Aukštas kraujospūdis, padidintas cholesterolis – tai pačios dažniausios ir pavojingiausios būklės, kurios ilgainiui ir sukelia sunkias, o neretai ir mirtinas širdies ir kraujagyslių komplikacijas, tokias kaip, miokardo infarktas, insultas. Naujausi tyrimai rodo, kad sumažinus sistolinį kraujospūdį 10 mmHg rizika didelių širdies ir kraujagyslių įvykių pasireiškimui sumažėja 20 proc., insulto 27 proc. ir bendras mirtingumas 13 proc. 02

Todėl savalaikis kreipimasis į gydytoją yra vienas svarbiausių dalykų, kuris padėtų sudaryti tinkamą gydymo režimą ir apsaugotų nuo tolimesnio kraujagyslių ir širdies pažeidimo.

Tačiau gydymo sėkmė priklauso ne tik nuo gydytojo. Didelę įtaką tolimesnei ligos eigai bei jos gydymo procesui daro gydytojo pateiktų rekomendacijų laikymasis bei nuoseklus paskirtų vaistų vartojimas.

Gydymo režimo laikymasis – vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių sėkmingą gydymo procesą

Kardiologės Jolitos Badarienės teigimu, sąmoningas gydytojo paskirtų vaistų vartojimas yra vienas svarbiausių veiksnių siekiant sumažinti neigiamus ligos simptomus ir pagerinti savijautą, taip pat atitolinti ligos progresavimą ar išvengti komplikacijų . Gydytoja pastebi, jog pastaruoju metu teisingas vaistų vartojimas pacientų tarpe tampa vis populiaresniu reiškiniu, tačiau priešingų atvejų vis tiek pasitaiko. Dalis pacientų dar nesupranta, kad ne tik savijauta, bet ir objektyvūs rodikliai yra svarbūs: koks palaikomas arterinis kraujospūdis, kokia cholesterolio koncentracija ar kartojasi skausmai širdies plote ir t.t.

Sveika gyvensena yra pamatas, kuris yra neatsiejamas nuo viso gydymo režimo.

„Labai svarbu, kad pacientai valgytų visavertį maistą, būtų aktyvūs fiziškai, skirtų pakankamai dėmesio poilsiui bei, žinoma, atsisakytų žalingų įpročių“ - teigia specialistė.

Gydymo proceso prioritetas – judėjimas tikslo link

Gydytoja akcentuoja, jog dažniausiai širdies bei kraujagyslių ligų gydymas yra paremtas bandymu pasiekti užsibrėžtus tikslus. Šie tikslai įprastai yra iškeliami priklausomai nuo situacijos ar diagnozuotos ligos. Pavyzdžiui, jeigu pacientui yra ženkliai padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, tikslas yra tą spaudimą sumažinti iki gydytojo nustatytos ribos. Gydymo tikslo turėjimas ir žinojimas kaip jį galima pasiekti turėtų būti bendras paciento ir gydytojo sutarimas. Žinoma, tikslai gali būti sėkmingai pasiekti tik sąmoningai laikantis visų gydytojo rekomendacijų, kurių, deja, pacientams laikytis kartais nepavyksta. Vis dėlto dažnai gydytojo pateiktos rekomendacijos yra susijusios su gyvenimo būdo keitimu. Pacientams labai svarbu suprasti, kad diagnozuotos ligos gydymo procesas priklauso ne tik nuo gydytojo, tačiau ir nuo jų pačių.

„Egzistuoja pacientų, kurie ilgus metus nesilaikė sveikos gyvensenos principų, todėl natūralu, jog jiems pakeisti gyvenimo būdą gali būti didelis iššūkis.“, - pastebi kardiologė. 

Covid-19 pandemija nėra priežastis nutraukti gydymą

Ne paslaptis, jog prasidėjusi Covid-19 pandemija tapo ypač dideliu iššūkiu ne tik širdies bei kraujagyslių, tačiau ir kitomis lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams. Buvo pastebėta, jog lėtinėmis ligomis sergantys pacientai daug sunkiau serga Covid-19 liga. Gretutinės ligos taip pat didina ir viruso sukeltų kompikacijų ar net mirties riziką. Kardiologė Jolita Badarienė pabrėžia, jog net ir pasitaikius viruso infekcijos atvejui, pacientams labai svarbu nenutraukti gydytojo paskirto gydymo bei medikamentų vartojimo.

Teva kuriami vaistai padeda gydyti daugiau nei 200 milijonus žmonių visame pasaulyje. Mes žinome, jog už kiekvieno paciento slypi istorija. Šie iššūkiai mus įkvepia rasti sprendimus, padedančius kovoti su sveikatos problemomis. Mes taip pat žinome, jog lėtinės ligos daro įtaką pacientų gyvenimui viena ar kita prasme. Būtent todėl ir sukūrėme Rūpinamės Sveikata – svetainę, kurioje rasite daugybę naudingos informacijos apie šias ligas, pacientų istorijas bei dar daugiau. Čia taip pat rasite naudingų patarimų, kurie padės jums išvengti sveikatos problemų bei su jomis kovoti.

Apsilankykite internetiniame puslapyje ir sužinokite daugiau apie širdies bei kitas lėtines ligas.

 NPS-LT-NP-00004

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Kaip cukrinis diabetas gali paveikti jūsų širdies darbą

Rob Obey
Skaityti daugiau

Trumpas kelionių vadovas sergantiems širdies nepakankamumu

Skaityti daugiau

Kaip širdies liga pakeitė mano gyvenimą? Dažnai savęs klausiu, ar galėjau jos išvengti

Skaityti daugiau

Išnašos

  1. Back to contents.

    Lietuvos Higienos institutas, 2019, http://www.ehnheart.org/cvd-statistics.html

  2. Back to contents.

    Nonadherence to antihypertensive drugs. A systematic review and meta-analysis. Abegaz et al. Medicine (2017)