Mano staigus „insultas“ iš tikrųjų buvo hemipleginė migrena

Getty Images/g-stockstudio

Hemipleginė migrena gali būti panaši į insultą. Sara Alexander-Georgeson nuo paauglystės sirgo lėtine migrena. Ji jau buvo išmokusi valdyti savo būklę, bet vieną dieną simptomai pasikeitė. Vietoj įprastų simptomų ir galvos skausmų Sarai suglebo kairioji veido pusė, ji nebegalėjo ištarti žodžio. Po kelių apsilankymų pas neurologus buvo diagnozuota hemipleginė migrena – retas sutrikimas, galintis sukelti laikiną vienos pusės paralyžių. Šiandien Sara pasakoja apie tai, kaip jai buvo nustatyta diagnozė, apie naujus simptomus ir kaip jai pavyksta su jais susigyventi.

Prieš šešis mėnesius man buvo diagnozuota hemipleginė migrena (HM).

Visi esame girdėję apie lėtinę migreną (bent jau tikiuosi, kad girdėjote!), tačiau hemipleginė migrena yra visai kas kita. HM yra retesnė migrenos forma, kuri gali sukelti vienos kūno pusės silpnumą.

Mano veidas staiga persikreipė ir nebegalėjau kalbėti

Hemiplegija iš tikrųjų reiškia vienos kūno pusės paralyžių. Migrenos priepuolių metu man paralyžiuojama kairė kūno pusė. Paralyžiaus simptomai panašūs į tai, kas nutinka kūnui ištikus insultui. Staigus raumenų silpnumas prasideda nuo veido. Vieną akimirką kovoju su, mano manymu, įprasta migrena, o jau kitą persikreipia burna ir antakiai, tampa sunku kalbėti.

Kai tai nutiko pirmą kartą, pamaniau, kad ištiko insultas. Mano balsas virto neaiškiu murmesiu, negalėjau suprasti, kas vyksta. Suvokiau, jog kažkas bando su manimi kalbėti, bet negalėjau susikaupti, kad suprasčiau žodžius. Man aptemo protas. Negalėjau niekaip pasakyti, kas vyksta.

Kiekvienas priepuolis yra toks pat, o tai neįtikėtinai vargina. Mano hemipleginė migrena paprastai trunka iki dviejų dienų.

Netipinės hemipleginės migrenos simptomas – perteklinis miegojimas

Po to siaubingo pirmojo epizodo prireikė kelių vizitų pas neurologą, kol buvo nustatyta diagnozė. Mano HM simptomai buvo akivaizdžiai netipiški, nors pasireiškė ir tipiški simptomai, kaip:

  • kairiojo šono dilgčiojimas ir tirpimas prieš paralyžių,
  • regos sutrikimas,
  • kalbos sutrikimas.

Vienas iš simptomų, kuris mano būklę skyrė nuo normos, buvo susijęs su miegu. Kas dvi dienas per savaitę miegodavau po 30 ir daugiau valandų.

Dažnai atsibudusi po ilgo miego jausdavausi taip, tarsi neturėčiau energijos. Būdavau apsvaigusi, sutrikusi, dvejindavosi akyse, matydavau kibirkštis. Vėliau supratau, kad šie šviesos blyksniai buvo auros simptomai prieš artėjančią migreną.

Kartais migrena man prasidėdavo prieš užmiegant giliu miegu, kartais po jo, o kartais jos visai nebūdavo. Šis nenuoseklumas buvo dar viena priežastis, dėl kurios gydytojai konsultantai taip ilgai užtruko nustatydami man diagnozę. Kadangi migrenos simptomai pasireikšdavo tik retkarčiais, reikėjo atmesti galimybę, kad jie yra atsitiktiniai.

Vaikystėje augau su migrena, bet nežinojau, kad ji gali progresuoti ir dar taip smarkiai, kaip progresavo maniškė. Ši liga visiškai perėmė mano gyvenimą. Pastaruosius dvejus metus buvau jos valdoma.

HM skyrėsi nuo visų iki tol patirtų migrenos priepuolių 

HM buvo visiškai kitokia, taigi nebūčiau galėjusi atpažinti priežasties, net jei būčiau bandžiusi. Lėtinėmis ligomis sergu nuo vaikystės, todėl įvairių ligų gydymas man buvo įprastas dalykas. Bet ši nauja diagnozė? Negalėjau to suvokti.

Nors dėl lėtinės migrenos man kartkartėmis prireikia kitų pagalbos, ištikus HM priepuoliui esu bejėgė ir negaliu jos paprašyti. Dėl paralyžiaus negaliu pati judėti. Niekieno nepadedama negaliu atsisėsti lovoje, nueiti į tualetą ir net paskambinti telefonu.

Migrenos modelių ir dirgiklių stebėjimas 

Nusprendžiau rašyti dienoraštį, kad galėčiau stebėti šiuos naujus migrenos priepuolius ir sužinoti, ar galima įžvelgti kokius nors dėsningumus ar dirgiklius. Netrukus pastebėjau, kad pagrindinis veiksnys buvo miego stoka. Man reikia bent aštuonių valandų (kaip ir mums visiems!), o miego sutrikimas, stresas ir persivalgymas gali padaryti savo. Prieš kelis mėnesius bandžiau nuveikti per daug darbų vienu metu. Mano skausmai apdovanojo mane dviem HM priepuoliais per keturias dienas.

Pradėjusi gydytis, aštuonias dienas priepuolių nepatyriau, bet vėliau jie atsinaujino, todėl mane užplūdo nauja baimės banga. Žvelgdama atgal, matau, kad aštuonios dienos po gydymo buvo kupinos nerimo ir daugybės panikos priepuolių, kurie sukėlė HM paūmėjimus. Stresas ir nerimas visada turi didžiulę įtaką mano savijautai, todėl žinau, kad pervargimas baigsis blogai.

Bet kadangi nerimas gali pastūmėti mane į pervargimą, gali būti sunku ištrūkti iš šio rato. Negaliu savęs nuvarginti, ypač dabar, kai sergu nauja migrenos forma.

Hemipleginės migrenos priežastis yra genetinė, tačiau tai buvo šokas visai mano šeimai 

Rašiau apie savo patirtį augant ir stebint, kaip mama kovoja su migrena. Hemipleginė migrena gali būti genetinė liga – iš vieno šeimos nario perduodama kitam, tačiau džiaugiuosi galėdama pasakyti, kad mama ja neserga. Šiuo metu mama gyvena toli nuo manęs, bet kelis kartus buvo atvykusi aplankyti.

Deja, pirmą kartą apsilankiusi ji pamatė mano HM paūmėjimą ir apsipylė ašaromis. Ilgą laiką matydavomės tik per vaizdo pokalbius, todėl jai buvo didžiulis šokas išvysti mano HM realybėje.

Šiaip ar taip, džiaugiuosi, kad man buvo nustatyta diagnozė. Žinau, kas vyksta, galiu šviestis pati ir šviesti savo artimųjų ratą, gaunu gydymą. Man vis dar būna paūmėjimų, bet jie nėra tokie dažni kaip anksčiau. Dabar esu nusiteikusi gerokai optimistiškiau.

Manau, kad kuo daugiau sužinosiu apie hemipleginę migreną, tuo daugiau galėsiu padėti kitiems, sergantiems šia liga. 

NPS-EE-NP-00109

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Ką aš kalbu apie savo migreną darbe

Danielle Newport Fancher
Skaityti daugiau

Kodėl pavojinga „ištverti“ migreną

Skaityti daugiau

Darbas sergant migrena: kada metas sustoti

Daisy Swaffer
Skaityti daugiau